Týždenné správy

Čo nás čaká tento týždeň?

04.12.2017

Pondelok 4.12.2017:

Prvý deň v týždni sa začne pomerne pokojne, makrokalendár je prakticky prázdny a jediné zaujímavé dáta, ktoré uvidíme, budú PMI stavebného sektora z Veľkej Británie. Taktiež nám začína zasadnutie Euroskupiny. Čiže jediný vplyv môžu mať dáta na GBP, ostatné meny by mali byť bez vplyvu makra pre daný deň. 

Utorok 5.12.2017:

Utorok bude dňom pacifických mien (NZD, AUD). 1:15 uvidíme prejav guvernéra RBNZ Spencera. 1:30 nás čakajú dáta bežného účtu z austrálie a zásadný výsledok maloobchodných tržieb. Dáta maloobchodných tržieb mávajú silný vplyv. V tomto týždny to však bude pravdepodobne iné a to hlavne kvôli tomu, že o 4:30 RBA bude rozhodovať o nastavení úrokov a zverejní svoj komentár k rozhodnutiu centrálnej banky. Z toho dôvodu budú obchodníci na AUD čakať až na vyhlásenie centrálnej banky a nebudú sa do pozíciií púšťať zásadnejšie na výsledky maloobchodných tržieb lebo centrálna banka môže celý sentiment zmeniť. 10:30 uvidíme PMI služieb z UK - vplyv na GBP. A do pozornosti dávam ešte obchodnú bilanciu z Kanady pre obchodníkov CADu a ISM služieb z USA, ktoré bude mať čiastočný vplyv na vývoj USD.

Streda 6.12.2017:

Streda sa začne dátami HDP o 1:30 z Austrálie. Výsledky budú mať silnejší vplyv na vývoj AUD. O 14:15 uvidíme výsledky ADP z amerického trhu práce, ktoré sú predstihovým ukazovateľom piatkových dát NFP. Výsledky môžu mať vplyv na USD, aj keď na druhej strane v súčasnej dobe je vplyv týchto dát limitovaný. Z dôvodu toho, že dáta nebudú mať aktuálne vplyv na rozhodnutie Fedu a decembrové zvyšovanie sadzieb je istý fakt. O 16:00 uvidíme rozhodnutie BoC o nastavení úrokových sadzieb a 16:30 budú zverejnené dáta zásob ropy. 

Štvrtok 7.12.2017:

Štvrtok bude pokojnejší... O 14:30 uvidíme iba týždenné žiadosti v nezamestnanosti zo Spojených Štátov. Dáta majú skôr stredný vplyv na USD. O 17:00 bude mať prejav guvernér ECB Draghi, ktorý bude hovoriť pre BIS (Banku pre medzinárodné zúčtovanie).

Piatok 8.12.2017:

V piatok uvidíme iba priemyselnú produkciu z UK o 10:30. Dáta s vplyvom na GBP. A už spomínané dáta NFP z USA. Jedná sa o komplexný report z trhu práce ktorý zahŕňa, zmenu pracovných miest v ekonomike, mieru nezamestnanosti a taktiež zmenu priemernej hodinovej mzdy. Dáta majú silný vplyv na vývoj USD a prakticky tento report je najsílnejším fundamentom mimo zasadnutí centrálnych bánk. V poslednej dobe však svoj vplyv čiastočne stratil z dôvodu kontextu. Znamená to tú vec, že Fed svoj mandát plnej zamestnanosti už splnil a je na svojom ciely. ďalšie utesňovanie trhu práce tak nemusí mať na rozhodovanie Fedu až taký zásadný dopad. Viac je v súčasnej dobe sledovaný výsledok rastu miezd a to z dôvodu toho, že rast miezd je do určitej miery predstihovým indikátorom inflácie, ktorú Fed ešte úplne nedosiahol.