Týždenné správy

Posledný novembrový týždeň prinesie zaujímavé dáta

27.11.2017

Pondelkové obchodovanie v poslednom novembrovom týždni by mohlo byť nudné, nakoľko je makro kalendár úplne prázdny.

Utorková ranná seansa bude ovplyvnená jednak výsledkami stres testov britských bánk, ale aj prejavom guvernéra Bank of England Marka Carneyho. V Amerike zaujme hlavne prejav nového šéfa Fedu Jerome Powella, ktorý by mohol spôsobiť výraznejšie pohyby na finančných trhoch. Za ním bude rozprávať aj guvernér Bank of Canada Stephen Poloz. Jeho prednáška nebude o monetárnej politike, ale o finančnej stabilite, čo je pre investorov väčšinou nezaujímavá téma.

Utorkový večer ešte prinesie aj prejav Amerického ministra financií Mnuchina o dlhopisoch a čaká nás ešte aj report finančnej stability z Nového Zélandu. Ten zvykne rozprúdiť volatilitu na NZD pároch. Chvíľu za tým bude rozprávať aj guvernér RBNZ Wheeler a zhodnotí spomínaný prejav.

V stredu bude trhmi hýbať konferencia OPECu vo Viedni. Časť analytikov očakáva predĺženie zníženej produkcie aj na celý rok 2018, no ostatní odhadujú ponechanie týchto škrtov v produkcii len do jari. Volatilita na rope by mohla byť vcelku veľká.

Americký kalendár ponúkne druhý odhad HDP za tretí kvartál, ktorý by mal byť navýšený na 3.3% z 3.0% v prvom odhade. To by mohlo byť pozitívne pre Americký dolár, ale aj pre investovanie do akcií v USA. Vývoj ceny ropy v tento deň ovplyvnia ja klasické dáta o zásobách podľa agentúry EIA.

Zaujímavý bude aj prejav hlavy Fedu Janet Yellen, ktorá bude rozprávať vo Washingtone.

Vo štvrtok bude Ázijská seansa pomerne naplnená dátami – podniková dôvera z Nového Zélandu, predajne nových domov a výdavky spotrebiteľov v Austrálii a priemyselná produkcia v Japonsku.

Dopoludnia sa bude hlavná pozornosť sústrediť na CPI infláciu z euro zóny za november, kde by sme mali byť svedkami opätovného nárastu na 1.6% medziročne z 1.4% naposledy. To by mohlo byť pozitívne pre eurové býky, ktoré znova tlačia EURUSD k 1.20.

Piatok prinesie viacero japonských makrodáta a konkrétne uvidíme spotrebu domácností, inflačné indexy, mieru nezamestnanosti, výrobné PMI a kapitálové výdavky. Poobedná seansa bude patriť prevažne kanadským dátam, pretože sú na programe dáta z trhu práce a tiež aj HDP na mesačnej báze.

Amerika zverejní ISM z výrobného sektora už za mesiac november, kde investori očakávajú mierne spomalenie na 58.4 z 58.7 v októbri.