Týždenné správy

Skrátený obchodný týždeň môže priniesť väčšie pohyby

18.11.2017

Predposledný novembrový týždeň znova prinesie veľa zaujímavých príležitostí na investovanie do akcií, alebo obchodovane s menami. Štandardnú pondelkovú nudu by mohol ukončiť prejav Maria Draghiho, ktorý bude v poobedňajších hodinách rozprávať o monetárnej politike a na to by mohli byť finančné trhy citlivé. Okrem jeho prejavu však v tento deň neočakávame žiadne iné významné udalosti, alebo dáta.

Utorok v noci bude zaujímavé sledovať zápisnicu z posledného zasadnutia Austrálskej centrálnej banky. Neudiali sa žiadne zmeny a úroková sadzba zostala nezmenená na 1.5%. AUDUSD pár ale zostáva pod tlakom a blíži sa k 0.75, no Aussie začína byť prepredaný a preto budú investori hľadať zámienku na short squeeze. Počas EU seansy bude rozprávať aj guvernér RBA Philip Lowe. Do konca utorka nás už nečakajú iné udalosti okrem predaja existujúcich domov v USA.

V noci z utorka na stredu bude rozprávať šéfka Fedu Janet Yellen, ale dopad na trhy by mohol byť limitovaný kvôli menej likvidnej Ázijskej seanse. Volatilitu na trhy môže priniesť pravidelný ročný ekonomický forecast z Británie, ktorý zverejňuje ministerstvo financií. Výhľad pre Britskú ekonomiku na rok 2018 určite nebude ružový.

Americký kalendár prinesie žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré sú presunuté na stredu z dôvodu sviatku v USA vo štvrtok. K tomu uvidíme ešte objednávky tovarov dlhodobej spotreby, kde sa očakáva mierne spomalenie na mesačnej báze. Vývoj ceny ropy ovplyvnia pravidelné týždňové zásoby ceny ropy podľa agentúry EIA.

Večer sú ešte na programe FOMC minutes z posledného zasadnutia v októbri, kde sa však nič prevratné neudialo. Zápisnica možno poukáže na pokračujúci rozkoľ vo Fede, keďže niektorí guvernéri začínajú byť proti ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb. Chvíľu za minutes budú zverejnené maloobchodné tržby z Nového Zélandu a ekonómovia odhadujú výrazné spomalenie v treťom kvartáli. To by mohlo byť dosť negatívne pre NZD.

Vo štvrtok budú Američana oslavovať Deň Vďakyvzdania a preto budú US trhy zatvorené a likvidita na FX bude len minimálna. Z Európy budú zverejnené odhady PMI indexov za november a tie by mali zostať pri októbrových úrovniach. V Británii uvidíme druhý odhad HDP za tretí kvartál a Kanaďania uverejnia maloobchodné tržby, kde by sme mali vidieť silné polepšenie na mesačnej báze.

V piatok nie sú na pláne absolútne žiadne dáta a preto by mohlo byť obchodovanie na burze pokojné.

Americké indexy zažili v minulých dňoch miernu korekciu o cca 2%, čo hneď využili býky a pokračovali v nákupoch prepadov, pričom Nasdaq sa znova dostal na nové maximá. Rastový trend pokračuje a aj len malinké korekcie sú prudko skupované.