Týždenné správy

Očakávané udalosti - 46.týždeň 2017

12.11.2017

Druhý novembrový týždeň začne pokojným pondelkom, kedy nás čaká len prejav guvernéra Bank of Japan Kurodu, ktorý je na programe v popoludňajších hodinách. Ten by mohol ovplyvniť hlavne Japonský jen a investovanie do akcií v Tokiu.

Utorková nočná seansa by mohla byť poznačená väčšou volatilitou, nakoľko uvidíme viacero čínskych makrodát. Zverejnená bude priemyselná produkcia, maloobchodné tržby a investície do hmotných aktív. Trh očakáva nárast pri maloobchodných tržbách, ale ostatné dva indikátory by mali na mesačnej báze spomaliť. V Európe sa budú investori sústrediť na HDP z Nemecka, kde ekonómovia odhadujú mierne spomalenie na kvartálnej báze.

Zaujímavé budú aj výsledky inflácie z Veľkej Británia. Rast cenovej hladiny by mal znova zrýchliť na 3.1% medziročne, ale minulé zasadnutie bolo holubičie bolo holubičie a BoE pravdepodobne nebude rýchlo zvyšovať sadzby. Preto by aj rast inflácie nemusel byť aktuálne pre libru pozitívny.

Americký kalendár ponúkne inflačné indexy PPI a tu sa očakáva výraznejšie spomalenie inflácie, hlavne na mesačnej báze.

 Najsledovanejšou udalosťou utorka by ale mohla byť konferencia centrálnych bankárov vo Frankfurte, kde budú mať prejavy všetci hlavní centrálni bankári – Draghi, Carney, Kuroda aj Yellen. Volatilita by preto mohla byť väčšia počas celého dňa.  

V stredu rozhýbu libru ďalšie Britské dáta, konkrétne údaje z trhu práce. Ten zostáva veľmi silný, ale mzdy nerastú požadovaným tempom, čo nie je pre sterling veľmi pozitívne.

Poobedná seansa sa bude točiť hlavne okolo inflačných indexov CPI z USA a uvidíme aj maloobchodné tržby a výrobný index Empire State. Ekonómovia očakávajú spomalenie pri všetkých stredajších dátach a Americký dolár by preto mohol byť po výsledkoch pod predajným tlakom.

Pravidelné zásoby ropy od agentúry EIA určite ovplyvnia vývoj ceny ropy, ktorá zostáva podporená geopolitickým rizikom v Saudskej Arábii.

Vo štvrtok v noci sa bude trh sústrediť prevažne na dáta z Austrálskeho trhu práce. Tie by mali zostať pri minulo mesačných úrovniach a pokiaľ neuvidíme výraznú odchýlku od odhadov, investori by nemuseli reagovať príliš volatilne.

Poobede uvidíme veľa menej dôležitých indikátorov z US kalendára, ako napr. index importných cien, žiadosti o podporu v nezamestnanosti, výrobný index Philly fed, využívanie kapacít a priemyselná produkcia. Rozprávať bude aj guvernér Bank of Canada Stephen Poloz, téma prednášky by ale nemala byť o monetárnej politike. Večer sú ešte na programe inflačné indexy PPI z Nového Zélandu.

V piatok ráno zaujme prejav Maria Draghiho a počas popoludňajšej seansy by mali trhom hýbať inflačné indexy z Kanady. Amerika zverejní začaté stavby domov a stavebné povolenia, ktoré zvyknú ovplyvniť investovanie do akcií realitného sektora.