Týždenné správy

Týždeň plný prejavov centrálnych bankárov

04.11.2017

Po minulo týždňovom plnom kalendári to bude v najbližších dňoch voľnejšie a neuvidíme toľko dôležitých makrospráv. V pondelok v noci budú zverejnené inflačné očakávania z Nového Zélandu, ktoré zvyknú rozhýbať Novozélandský dolár. Európsky kalendár prinesie finálne čísla PMI indexov zo sektora služieb za mesiac október. Poobede nie sú na programe žiadne zaujímavé čísla.

Ázijská seansa z pondelka na utorok bude zaujímavá hlavne kvôli zasadnutiu Austrálskej centrálnej banky. Monetárna politika by sa ale meniť nemala a trh očakáva ponechanie úrokovej sadzby nezmenenej na 1.50%. Centrálne banky protinožcov zatiaľ nenasledujú USA a Európu v utesňovaní monetárnej politiky a preto by mohol byť Austrálsky dolár po zasadnutí vypredaný.

Dopoludnia bude rozprávať guvernér ECB Mario Draghi, ktorý ma prejav na konferencii o dohľade nad bankovým trhom vo Frankfurte. Vzhľadom na pomerne nezaujímavú tému by to nemuselo ovplyvniť euro ani investovanie do akcií v EU, nakoľko sa pravdepodobne nebude Draghi venovať monetárnej politike.

Večer by ale na finančných trhoch mohlo byť rušno, pretože bude rozprávať guvernér Bank of Canada Stephen Poloz a jeho posledné poznámky trhy nepotešili, čo poslalo Kanadský dolár smerom nadol. Chvíľu za tým je na programe aj prejav Janet Yellen, ale znova sa netýka monetárnej politiky, čiže by to finančné trhy nemuseli vnímať príliš citlivo.

Stred týždňa bude štandardne patriť zásobám ropy podľa EIA, ktoré tradične spôsobia volatilitu na rope. Večer ale bude zaujímavé sledovať zasadnutie RBNZ, kde sa tiež neočakáva žiadna zmena monetárnej politiky a sadzba zostane na 1.75%. Trh ale reaguje naozaj silnými pohybmi po takmer každom zasadnutí RBNZ, takže stredajšie zasadnutie by nemalo byť výnimkou.

Vo štvrtok zaujmú hlavne inflačné indexy CPI a PPI z Číny, na ktoré by mali reagovať hlavne komodity a komoditné meny. Poobede sú na programe klasické štvrtkové žiadosti o podporu z USA a uvidíme aj prejav guvernéra Švajčiarskej centrálnej banky Jordana.

Koniec týždňa bude patriť hlavne dátam z Británie, konkrétne bude zverejnená priemyselná a výrobná produkcia, spolu s obchodnou bilanciou. Americký kalendár bude obsahovať len spotrebiteľskú dôveru podľa Univerzity v Michigane.

Kráľovský menový pár EURUSD zatiaľ zostáva pod kritickým supportom pri 1.1680 a to naznačuje pokračovanie korekcie smerom k 1.15. Jedine prerazenie nad 1.1680 by dalo býkom znova šancu pozrieť sa k úrovni 1.18.