Týždenné správy

Očakávané udalosti - 44.týždeň 2017

28.10.2017

Prelom októbra a novembra bude obsahovať veľmi veľa významných makrodát a udalostí a preto bude tento týždeň pravdepodobne aj veľmi volatilný. Pondelok však tradične neprinesie žiadne dôležité dáta a trh sa bude sústrediť iba na americké osobné príjmy a výdavky. Zaujať by mohol aspoň inflačný index PCE, ktorý je považovaný za hlavný indikátor inflácie pre Americký Fed. Posledný údaj bol 1.4% medziročne, čo je hlboko pod cieľom Americkej centrálnej banky.

Utorková seansa prinesie zasadnutie Japonskej centrálnej banky, kde sa neočakávajú žiadne zmeny v monetárnej politike. Sadzba tak zostane na -0.1%. K tomu uvidíme aj konferenciu centrálnych bankárov a tá by mohla vyvolať pohyby na Japonskom jene, ale ovplyvniť aj investovanie do akcií v Tokyu. Okrem toho je na programe ešte aj pomerne veľa japonských dát, napr. spotreba domácností, miera nezamestnaností, priemyselná produkcia, začaté stavby domov a inflačné indexy CPI.

V Európe bude hlavným indikátorom odhad inflácie CPI za mesiac október, kde sa odhaduje zotrvanie na 1.5% medziročne, čo je stále pod cieľom ECB. Poobede nás čaká hlavne prejav guvernéra Bank of Canada Stephena Poloza, ktorý by mohlo znieť mierne negatívne, čo by mohlo spôsobiť výpredaj na Kanadskom dolári. Na večer sú pripravené dáta z trhu práce na Novom Zélande a investori očakávajú výrazné zlepšenie v treťom kvartáli – zmena zamestnanosti by mala poskočiť na 0.8% z -0.2% naposledy a miera nezamestnanosti pravdepodobne poklesne o desatinu na 4.7%. Pozitívne čísla by mohli vyvolať nákupný záujem na NZD.

V stredu bude rušno hlavne počas Americkej seansy. Najprv uvidíme ADP report zamestnanosti za október, kde sa očakáva nárast pracovných miest na 191,000 z 135,000 naposledy. Chvíľu za tým je na programe ISM prieskum z výrobného sektora a ekonómovia odhadujú mierne spomalenie z dlhoročných maxím. Vývoj ceny ropy ovplyvnia klasické štvrtkové zásoby ropy podľa agentúry EIA.

Najdôležitejšou udalosťou ale bude zasadnutie FOMC, pričom sadzba by sa dvíhať nemala. Trh to čaká až v decembri. Volatilita však môže byť veľká a trhy budú pravdepodobne reagovať na sprievodný komentár. Chvíľu za Fedom bude ešte rozprávať guvernér BoC Stephen Poloz.

Vo štvrtok to bude len a len o Bank of England. Trh totiž očakáva prvé zvýšenie sadzieb v Británii za viac než desať rokov. Podľa odhadov by všetci deviati členovia MPC mali hlasovať za tento krok a sadzba by sa mala posunúť smerom nahor o 0.25% na 0.50%. Tento krok by však mal už byť v cenách započítaný a preto bude skôr dôležitejší výhľad centrálnej banky, ktorý bude stanovený v sprievodnom komentári, ako aj na konferencii po rozhodnutí. Zverejnená bude ale pravidelná kvartálna inflačná zápisnica, čo taktiež môže spôsobiť výraznejšie pohyby na Britskej libre, alebo akciách.

Koniec týždňa bude patriť trhu práce. Americká miera nezamestnanosti by mala za október zostať na 4.2%, ale tvorba nových pracovných miest mimo agrárny sektor (non-farm payrolls) sa očakáva s masívnym prírastkom na 311,000 verzus -33,000 v októbri. To by mohlo pomôcť Americkému doláru. Negatívom je ale odhadovaný pokles rastu miezd.

Rovnaké dáta uvidíme aj z Kanady, kde je trh o dosť pesimistickejší. USDCAD pár by tak mal viac reagovať na dáta z USA. Za tým ešte bude nasledovať ISM prieskum z nevýrobného sektora, kde by sme tiež mali vidieť spomalenie, podobne ako vo výrobnom sektore.