Týždenné správy

ECB bude v ďalšom týždni hýbať trhmi

22.10.2017

Pondelok neprinesie na finančné trhy žiadne zaujímavé dáta, ale trh môže reagovať na víkendové voľby v Japonsku, ktoré jednoznačne vyhral súčasný premiér Shinzo Abe.

Európsky kalendár bude v utorok obsahovať PMI indexy za október, pričom celkový PMI index z výrobného sektora by mal mierne spomaliť na 57.9 z 57.1 v septembri a PMI v sektore služieb by malo tiež poklesnúť o desatinu na 55.7. Rovnaké dáta uvidíme aj poobede z USA a tu trh očakáva zotrvanie pri septembrových úrovniach. Tieto dáta by však nemali výrazne ovplyvniť obchodovanie s menami, ani investovanie do akcií.

V stredu v noci to už pravdepodobne bude na trhu živšie, keďže uvidíme inflačné dáta CPI z Austrálie za tretí kvartál. Inflácia by mala prudko vzrásť na kvartálnej báze až na 0.8% z 0.2% v druhom kvartáli, čo by mohlo znamenať nákupný signál na Austrálskom dolári.

Dopoludnia uvidíme ešte HDP z Veľkej Británie za tretí kvartál, kde sa očakáva zotrvanie na 0.3% na kvartálnej úrovni, pričom ročná báza by mala znova spomaliť na 1.4% z 1.5% naposledy. Libra by mohla na výsledky reagovať oslabením.

Nasledovať bude zasadnutie Kanadskej centrálnej banky, kde by mali sadzby zostať nezmenené na 1.00%. Dôležitý ale bude sprievodný komentár, kde by guvernér Poloz mohol naznačiť budúcnosť monetárnej politiky.

BoC ale prekvapila na poslednom zasadnutí a zvýšila úrokovú sadzbu o 0.25% na spomínané 1.00%. Medián ekonómov bol za zotrvanie na 0.75%. Preto by aj októbrové zasadnutie mohlo priniesť prekvapenie.

Z US kalendára zaujmú predaje nových domov a vývoj ceny ropy ovplyvnia klasické dáta zásob ropy podľa agentúry EIA.

Vo štvrtok trh čaká zníženie kvantitatívneho uvoľňovania v euro zóne, pretože zasadať bude ECB. Ak sa tak stane, euro by mohlo začať novú rastovú vlnu voči ostatným menám. Práve zasadnutie ECB je kľúčovou udalosťou tohto týždňa. Úroková sadzba ale zostane nezmenená na nule a depozitná sadzba by sa rovnako meniť nemala a bude ponechaná na -0.4%.

Piatok sa začne inflačnými indexami CPI z Japonska, no tie málokedy spôsobia väčšie pohyby na finančných trhoch. Hlavné dáta piatku prídu z Ameriky a konkrétne sa môžeme tešiť na HDP z USA za tretí kvartál, kde sa odhaduje mierne spomalenie na 2.7% z 3.1% naposledy.

Americký dolár sa pomaly spamätáva z tohto ročného výpredaja a vymazáva straty, zatiaľ však stále ostáva v medveďom trende. Na druhej strane, investovanie do akcií je stále rastovo naladené a dlhodobý trend na amerických indexoch zostáva rastový, aj napriek zmenám v monetárnej politike.