Týždenné správy

Očakávané udalosti - 42.týždeň 2017

15.10.2017

Pondelkové obchodovanie začne pomerne zhurta a v noci uvidíme čínske inflačné indexy, CPI aj PPI. Prvý menovaný by mal na ročnej báze spomaliť na 1.6% z 1.8% naposledy, čo by mohlo byť negatívne pre nočný sentiment na trhoch. Európsky kalendár nebude obsahovať žiadne dôležité makro dáta a poobede bude zverejnený Americký výrobný index Empire state, ktorý by mal poklesnúť z 24.4 na 20.3. Nočná seansa z pondelka na utorok bude znova rušná. Nový Zéland publikuje infláciu CPI za tretí kvartál, ktorá by mala medzi kvartálne výrazne zrýchliť na 0.4% z 0.0% a to by mohlo podporiť Novozélandský dolár.

Z Austrálie uvidíme zápisnicu z posledného zasadnutia centrálnej banky, tá by však nemala obsahovať žiadne prekvapenia a preto by nemusela spôsobiť výraznejšie pohyby na Austrálskom dolári. Tento týždeň bude patriť aj Veľkej Británii. V utorok je na programe inflácia za mesiac september a trh čaká nárast na 3.0% medziročne pri indexe CPI. Chvíľu za tým bude rozprávať aj guvernér Bank of England Mark Carney a to by mohlo ovplyvniť jednak libru, ale aj investovanie do akcií v Londýne.

Americká seansa bude v utorok obsahovať importné ceny, využívanie kapacít a priemyselnú produkciu. Všetko sú to indikátory, ktoré by nemali mať veľký dopad na finančné trhy.

Streda ráno začne príhovorom Maria Draghiho, ktorý bude rozprávať na konferencii ECB vo Frankfurte. Keďže sa blíži októbrové zasadnutie, kde by mala ECB znížiť QE, mohol by sa Draghi venovať aj tejto téme a to by mohlo spôsobiť na eure výrazné pohyby.

Britský kalendár ponúkne dáta z trhu práce, ktoré by si mali mierne pohoršiť, ale trh to pravdepodobne odignoruje. V Amerike sa budú investori sústrediť na stavebné povolenia a začaté stavby domov, čo môže ovplyvniť obchodovanie na burze s akciami realitných spoločností. Vývoj ceny ropy ovplyvnia klasické zásoby ropy podľa agentúry EIA.

Austrálsky kalendár ponúkne počas štvrtkovej nočnej seansy dáta z trhu práce, kde sa očakáva pokles nových pracovných miest z 54,200 na 15,200. To by mohlo negatívne zasiahnuť Austrálsky dolár. Miera nezamestnanosti by mala zostať nezmenená na 5.6%. Chvíľu za tým budú nasledovať čísla z Číny, konkrétne HDP na ročnej báze, priemyselná produkcia, maloobchodné tržby a investície do hmotných aktív. Tieto dáta by mohli ovplyvniť komodity a komoditné meny, ako aj akcie ťažobných spoločností.

Počas EU seansy uvidíme iba maloobchodné tržby z Británie, kde sa očakáva pokles na mesačnej báze. Americké obchodné hodiny budú bez zaujímavých dát a zverejnené budú len klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

V piatok bude najviac rozruchu na Kanadskom dolári, kde sa očakávajú inflačné indexy CPI, spolu s maloobchodnými tržbami. Americký kalendár bude obsahovať len predaje existujúcich domov.

Rally na akciách pokračuje a vidíme posun akcií smerom nahor takmer každým dňom. Obchodovanie na burze zostáva s rastovým potenciálom a krátkodobý trend je pri indexe SP500 výrazne býčí, pokým sa index nachádza nad psychologickou hladinou 2,500 USD.