Týždenné správy

Očakávané udalosti - 41.týždeň 2017

08.10.2017

Druhý októbrový týždeň začne až v utorok, nakoľko v pondelok je v Japonsku, USA a Kanade sviatok. Obchodovanie na burze bude zatvorené a meny by mali byť pokojné.

V utorok dopoludnia uvidíme priemyselnú produkciu z Francúzska, Talianska a Veľkej Británie. Z UK bude zverejnená aj obchodná bilancia, pričom bežný účet platobnej bilancie vyšiel naposledy veľmi slabo a obchodná bilancia by tiež mohla rozšíriť deficit.

Americký kalendár je v utorok úplne prázdny a jediné zaujímavé čísla poobede budú z Kanady, konkrétne stavebné povolenia a začaté stavby. To by mohlo ovplyvniť investovanie do akcií realitného sektora v Kanade, prípadne obchodovanie s Kanadským dolárom. Konsenzus zatiaľ nie je známy.

Streda bude obsahovať jedine zápisnicu z posledného zasadnutia Fedu, tzv. FOMC minutes. Fed na konci septembra rozhodol o tom, že postupne začne predávať dlhopisy zo svojej súvahy a začne s objemom 10 mld. mesačne. Tento objem by mal byť navýšený až na 50 mld. USD. Guvernéri ale ponechali projekcie sadzieb nezmenené a teda pravdepodobne bude Fed zvyšovať sadzby aj v decembri. Trh bude v tejto zápisnici hľadať nové informácie a preto by mohli byť pohyby na finančných trhoch väčšie po jej zverejnení.

Štvrtková nočná seansa prinesie zopár dát z Japonska, konkrétne bankové pôžičky, infláciu PPI a aktivitu v priemyselnom sektore. Tieto čísla by však nemali ovplyvniť Japonský jen.

Poobede nás čakajú inflačné indexy PPI aj z USA, kde sa znova odhaduje prírastok na mesačnej, ale aj na ročnej báze až na 2.6%. To by malo byť pozitívne pre zelenú bankovku. Okrem toho je na programe ešte aj prejav Maria Draghiho, ktorý bude rozprávať vo Washingtone a prednáška by sa mala týkať monetárnej politiky.

Vývoj ceny ropy ovplyvnia tradičné dáta zásob od agentúry EIA. Cena ropy sa zatiaľ nedokázala dlhodobo udržať nad 50 USD, avšak ak by dáta znova poukázali na pokles zásob, mohlo by to byť pre vývoj ceny ropy pozitívne.

Koniec týždňa by mal byť znova volatilný, nakoľko bude Americký kalendár obsahovať inflačné indexy CPI. Aj tu sa čaká nárast inflácie a ročná báza by mala poskočiť na 2.0%. Okrem toho uvidíme aj maloobchodné tržby a tie by mali výrazne vzrásť na mesačnej báze od minulého mesiaca. Pozitívne dáta by mohli dostať pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb v decembri až na 100%, čo by malo byť veľme dobré pre Americký dolár. Investovanie do akcií by to mohlo mierne pribrzdiť, ale rastový trend stále pokračuje.