Týždenné správy

Očakávané udalosti - 40.týždeň 2017

01.10.2017

Prvý týždeň v mesiaci býva väčšinou plný makro dát a začiatok októbra nebude výnimkou. Pondelková nočná seansa prinesie indexy Tankan a výrobné PMI z Japonska. Finalizáciu indexov PMI z výrobného sektora uvidíme v euro zóne a Británii. Okrem týchto indexov bude Európsky kalendár obsahovať aj mieru nezamestnanosti, ktorá by mala poklesnúť na 9.0% z 9.1% naposledy. Popoludní je na programe ISM z výrobného sektora za september a trh čaká mierne pohoršenie na 57.9 z 58.8 v auguste. Zložka cien by ale mala pokračovať v raste na 64.5.

Austrálsky dolár bude mať dôvod na volatilitu v utorok v noci, keď uvidíme stavebné povolenia, index cien komodít, ale aj zasadnutie Austrálskej centrálnej banky. Monetárna politika sa meniť nebude a sadzba zostane na 1.5%, investori však budú sledovať sprievodný komentár. Už v lete sa ozývali hlasy o tom, že RBA začne „čoskoro“ zvyšovať sadzby, no rok 2017 pomaly končí a z centrálnej banky ešte nič „nevyšlo“. Práve preto bude komentár veľmi dôležitý, či už o tom RBA aspoň začala uvažovať.

Kalendár v EU je v utorok pomerne prázdny a obchodníci s librou budú sledovať PMI z konštrukčného sektora. Poobede tiež neuvidíme žiadne zaujímavé makro čísla a preto by mohlo byť obchodovanie na burze pokojné.

Streda začne ráno finalizáciou PMI indexov zo sektora služieb v euro zóne a rovnaký indikátor bude na rade aj vo Veľkej Británii. Poobede bude veľmi rušno: Najprv je na rade report zamestnanosti ADP za september, ktorý by mal výrazne spomaliť na 151,000 z 237,000 naposledy. Pokles tvorby pracovných miest je spôsobený hurikánmi a indikovali to už žiadosti o podporu v nezamestnanosti v minulých týždňoch, ktoré prudko vzrástli.

 Chvíľu za tým je na rade ISM prieskum z nevýrobného sektora, kde trh očakáva mierne zlepšenie na 55.5 z 55.3. Vývoj ceny ropy ovplyvnia klasické stredajšie dáta zásob ropy podľa EIA. Cena ropy zatiaľ drží psychologickú hladinu 50 USD a pokiaľ je čierne zlato nad ňou, výhľad zostáva pozitívny.

Podvečer sú na programe dva dôležité prejavy a rozprávať bude guvernér ECB Mario Draghi, ako aj šéfka Fedu Janet Yellen. Obchodovanie s menami bude po týchto prejavoch určite volatilné.

Štvrtková noc bude znova patriť Austrálskemu doláru, nakoľko uvidíme maloobchodné tržby a obchodnú bilanciu z Austrálie. Oba indikátory by si mali podľa odhadov polepšiť na mesačnej báze.

Kalendár poobede bude obsahovať len obchodnú bilanciu z Kanady a klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho je ale na rade celá séria spíkrov z Fedu a to pravdepodobne bude znamenať väčšie pohyby na finančných trhoch.

Posledný deň týždňa prinesie určite vysokú volatilitu, nakoľko uvidíme dáta z trhu práce v USA a Kanade. Tvorba pracovných miest mimo agrárny sektor v USA by mala spomaliť na 88,000 z 156,000 v minulom mesiaci, halvne kvôli spomínaným hurikánom. Miera nezamestnanosti sa očakáva nezmenená na 4.4%, ale rast miezd by mal podľa odhadov trochu zrýchliť. To by mohlo byť pozitívne pre Americký dolár aj napriek poklesu NFP.

Aj tento večer uvidíme ešte niekoľko guvernérov Fedu so svojimi prejavmi, čo môže ešte trhmi zahýbať.

Americký index SP500 pokračuje v spanilej jazde a po udržaní sa nad 2,500 USD vytvoril nové historické maximá okolo 2,515 USD. Zatiaľ je každý, hoci len malý pokles využitý na nákup akcií a tento trend bude pravdepodobne ešte pokračovať.