Týždenné správy

Očakávané udalosti - 39.týždeň 2017

24.09.2017

Nasledujúci týždeň bude bohatý hlavne na prejavy centrálnych bankárov, ale okrem toho uvidíme aj dosť veľa dôležitých makro dát. Hneď v pondelok v noci bude rozprávať guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda na konferencii s riaditeľmi japonských podnikov v Osake. Európsky kalendár bude obsahovať len nemecké prieskumy Ifo, no dôležitejší bude prejav Maria Draghho o monetárnej politike v Bruseli. Americká seansa neponúkne žiadne zaujímavé udalosti.

V utorok sa budú investori sústrediť hlavne na spotrebiteľskú dôveru z USA, ktorá by mala za september poklesnúť na 119.6 z 122.9 v minulom mesiaci. Za tým budú nasledovať predaje nových domov, ale najväčšia volatilita by mala byť po prejave Janet Yellen. Šéfka Fedu bude rozprávať na tému „inflácia, neistota a monetárna politika“ v Clevelande a jej prejav pravdepodobne ovplyvní obchodovanie s menami, ale aj investovanie do akcií.

V strede týždňa uvidíme aj dôležité čísla z Ameriky a to konkrétne objednávky tovarov dlhodobej spotreby, kde sa očakáva veľké polepšenie si oproti minulému mesiacu. Jadrové objednávky by ale mali spomaliť a preto by mohla byť reakcia v neprospech dolára.

Vývoj ceny ropy ovplyvnia pravidelné dáta zásob ropy podľa EIA. Cena ropy sa usadila nad psychologickou hladinou 50 USD za barel, čo by mohlo byť pozitívne pre ďalší vývoj čierneho zlata.

V stredu bude rozprávať guvernér Bank of Canada Stephen Poloz, pričom jeho posledný prejav bol poriadne jastrabí. Trh bude preto v príhovore hľadať známky toho, či a kedy bude BoC pokračovať vo zvyšovaní sadzieb.

Večerná seansa ešte bude obsahovať rozhodnutie centrálnej banky Nového Zélandu o úrokových sadzbách a investori neočakávajú žiadnu zmenu a sadzba by preto mala zostať na 1.75%. Dôležitý ale bude sprievodný komentár.

Vo štvrtok v noci bude znova rozprávať guvernér BoJ Kuroda a hneď ráno nás čaká aj prejav guvernéra Bank of England Marka Carneyho. Ten by mal potvrdiť aktuálny plán na zvyšovanie sadzieb už čoskoro, čo by mohlo pomôcť libre.

Americký kalendár prinesie finalizáciu HDP za druhý kvartál, ktorá by si mala ešte polepšiť o desatinu percenta na 3.1%. Okrem toho sú na programe klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Posledný deň týždňa začne spŕškou japonských dát: spotreba domácností, inflačné indexy CPI, miera nezamestnanosti, priemyselná produkcia a maloobchodné tržby. Toľko dát by mohlo mať výraznejší dopad na Japonský jen, prípadne na investovanie do akcií v Japonsku.

Okrem toho sa bude trh sústrediť na anglické dáta, konkrétne na finalizáciu HDP za druhý kvartál, ktorá by mala zostať na 0.2%. K tomu bude zverejnený aj bežný účet platobnej bilancie, index služieb a čisté pôžičky domácnostiam.

Eurostat zverejní prvý odhad inflácie CPI za mesiac september a rast cenovej hladiny by mal znova o niečo vzrásť na 1.6% medziročne. To by mohli byť pozitívne správy pre euro.

Posledné zaujímavé čísla budú z US kalendára a konkréte najprv uvidíme Kanadské HDP a za tým americké dáta osobných príjmov a výdavkov, spolu s inflačným indexom PCE.