Týždenné správy

Očakávané udalosti - 38.týždeň 2017

17.09.2017

Predposledný septembrový týždeň začne v podstate až v stredu, nakoľko pondelok a utorok neobsahujú žiadne významné makro dáta. Pondelkové ráno prinesie revíziu inflácie z euro zóny za minulý mesiac, ktorá by mala zostať na 1.5% medziročne z 1.3% naposledy. Jadrová inflácia by mala byť potvrdená na 1.2%. Inflácia sa pomaly vracia k cieľu ECB na 2%, no sadzby pravdepodobne zostanú nízko ešte dlhú dobu. Okrem toho neuvidíme poobede žiadny zaujímavý údaj, ktorý by mohol ovplyvniť obchodovanie s menami, alebo investovanie do akcií.

Utorková nočná seansa bude obsahovať zápisnicu z posledného zasadnutia RBA (Austrálska centrálna banka). Tam sa však nič neudialo a preto by zápisnica nemusela obsahovať žiadne nové informácie. Centrálna banka už zhodnotila, že silný Austrálsky dolár bude tlmiť infláciu a ekonomický rast, v blízkej dobe sa s tým však nechystá nič urobiť.

Európsky kalendár bude obsahovať len nemecké manažérske ZEW prieskumy za september, kde sa očakáva polepšenie od minulého mesiaca. Americké obchodné hodiny ponúknu začaté stavby domov a stavebné povolenie. Tie by mohli ovplyvniť hlavne investovanie do akcií v realitnom sektore. Okrem toho uvidíme ešte bežný účet platobnej bilancie a deficit by sa mal mierne zmenšiť na 113 mld. USD z 117 mld. USD naposledy.

Streda dopoludnia bude patriť maloobchodným tržbám z Británie. Vzhľadom na prudký rast libry v posledných dňoch by dáta nemuseli spôsobiť výraznú volatilitu.

Obchodníci s ropou sa budú sústrediť na zásoby ropy podľa EIA, ktoré určite ovplyvnia vývoj ceny ropy. Čierne zlato dokázalo v uplynulom týždni vzrásť, avšak cena ropy sa zatiaľ nedokázala usadiť nad 50 USD za barel.

Následne sa pozornosť presunie na zasadnutie FOMC. Fed by mal oznámiť začiatok predaja dlhopisov zo svojej súvahy, predpokladaný objem je cca 10 mld. USD mesačne. Objem by mal postupne narastať. Trh bude hlavne sledovať komentár Fedu a nové ekonomické projekcie, ako aj odhady sadzieb. Podľa júnových projekcií by mal Fed ešte zvýšiť sadzby v decembri, no trh to zatiaľ neočakáva. Ak by aj Fed zjemnil vo svojich projekciách, mohlo by to mať na zelenú bankovku silný negatívny tlak. Na druhej strane, ak stále uvidíme v prognózach zvyšovanie sadzieb, dolár by mohol posilniť.

V noci zo stredy na štvrtok je na programe HDP z Nového Zélandu za druhý kvartál, kde sa predpokladá nárast na 0.8% z 0.5% naposledy. Chvíľu za tým uvidíme zasadnutie Bank of Japan a to by nemalo mať výraznejší dopad na obchodovanie s menami. Monetárna politika zostane nezmenená a posledné rozhodnutia BoJ nepriniesli veľké pohyby na jen.

Poobede budú zverejnené len klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti z USA, spolu s výrobným indexom Philly Fed. Tieto ale nemajú veľký dopad na obchodovanie na burze.

Piatková ranná seansa prinesie prvé odhady PMI indexov z euro zóny za september, ktoré by mali zostať pri augustových úrovniach. Poobede ale bude volatilita na Kanadskom dolári, vzhľadom na čísla inflácie a maloobchodných tržieb. Prvé menované by si malo polepšiť, druhé menované sa odhaduje s miernym medzimesačným poklesom.

V noci nášho času začnú parlamentné voľby na Novom Zélande, čo určite ovplyvní Novozélandský dolár počas víkendu a pravdepodobne uvidíme aj otvárací gap.

Skokanom minulého týždňa bola libra, ktorá získala voči doláru až 3% po jastrabej Bank of England. Centrálna banka znova zmenila slovník a možno zvýši sadzby ešte tento rok, aj keď na minulom zasadnutí túto možnosť ešte nepripúšťala. Kábel tak vzrástol až k 1.36, čo sú najvyššie úrovne od Brexitu a možno nás tento rok ešte čakajú aj kotácie nad 1.40.