Týždenné správy

Očakávané udalosti - 37.týždeň 2017

10.09.2017

Druhý septembrový týždeň začne nudným pondelkom. Ten totiž prinesie len zopár makro dát z Japonska a jen pravdepodobne nebude reagovať väčšími pohybmi. Uvidíme objednávky tovarov dlhodobej spotreby, priemyselnú aktivitu a peňažnú zásobu M2. V pozornosti obchodníkov ale môže byť boj USA s hurikánom Irma, ktorý cez víkend zasiahol Floridu a Miami. Vzhľadom na veľké škody by mohli investori pokračovať v predávaní dolára a nákupoch jenu, franku a zlata.

V utorok budú na programe dôležité dáta CPI z Británie, kde by mala inflácia na ročnej báze poskočiť na 2.8% z 2.6% naposledy. Nárast inflácie by mal byť pozitívny pre libru, avšak Bank of England sa vyjadrila, že sadzby tak skoro zvyšovať nebude a tak by mohli vyššie inflačné dáta libru vypredať a obchodníci povyberať časť profitov z minulo týždňovej silnej rally. Anglické akcie pokračujú v obchodovaní do strany, ale rýchlejšie tempo inflácie by mohlo povzbudiť investovanie do akcií.

Stred týždňa bude zaujímavý hlavne kvôli číslam z Britského trhu práce, kde sa očakáva nárast miezd a práve tieto výsledky by mohli potlačiť libru na vyššie úrovne, ak sa to nepodarí inflácii v utorok. Európsky kalendár ponúkne zmenu zamestnanosti a priemyselnú produkciu, ktorá by si mala na mesačnej báze polepšiť.

Poobede môžu volatilitu spôsobiť americké inflačné indexy PPI za august. Ročná zmena by sa mala vyšplhať vysoko na 2.4% z 1.9% naposledy. Rastúca inflácia by mohla podporiť zelenú bankovku.

Vývoj ceny ropy ovplyvnia klasické stredajšie zásoby ropy podľa agentúry EIA. Rope sa zatiaľ nepodarilo prelomiť nad 50 USD, no ak dáta znova ukážu pokles zásoby a pravdepodobne aj pokles produkcie kvôli odstaveným vrtom v USA, čierne zlato by sa mohlo po dlhšej dobe pozrieť nad tento level.

Štvrtková nočná seansa by mala byť volatilná hlavne kvôli Austrálskym dátam z trhu práce. Zmena zamestnanosti by mala mierne spomaliť a miera nezamestnanosti sa očakáva nezmenená na 5.6%. Za tým budú nasledovať údaje z Číny: priemyselná produkcia, investície do dlhodobého hmotného majetku a maloobchodné tržby. Aj tieto dáta pravdepodobne ovplyvnia Austrálsky dolár.

Európske obchodovanie prinesie dve zasadnutia centrálnych bánk: Švajčiarska centrálna banka by sadzbu meniť nemala a tá zostane na -0.75%. Rovnaká neaktivita sa čaká aj od Bank of England a hlavná sadzba zostane pravdepodobne na 0.25%. Dvaja členovia hlasovali v minulom mesiaci za zvyšovanie a uvidíme, či sa k nim niekto pridá, alebo ich bude menej ako naposledy. Libra by mala reagovať hlavne na počet guvernérov hlasujúcich za rate hike, nakoľko ostatné veci sú už v trhu započítané.

Americká seansa sa bude niesť v duchu inflácie CPI, kde by mala ročná báza stúpnuť na 1.8% za august verzus 1.7% v júli. Obchodovanie na burze bude pravdepodobne po dátach volatilné a to isté môže povedať aj o obchodovaní s menami.

V piatok sa bude trh sústrediť hlavne na americké maloobchodné tržby, kde sa očakáva pokles na mesačnej báze na 0.1% z 0.6% naposledy. Jadrové tržby by ale mali zostať nezmenené na 0.5%. Okrem toho uvidíme ešte využívanie kapacít, priemyselnú produkciu, výrobný index Empire state a spotrebiteľskú dôveru podľa Univerzity v Michigane.

Menový pár EURUSD dokázal zatvoriť nad 1.20, no nahor to už ide len veľmi ťažko. Rezistencia je okolo úrovne 1.2060/70, kde sú minulé maximá a ak sa ju podarí prekonať, môžeme vidieť rast až nad 1.21.

Pokiaľ sa euro obchoduje nad 1.18, strednodobý aj dlhodobý výhľad je rastový a hrozí riziko pokračovania rastu.