Týždenné správy

Očakávané udalosti - 36.týždeň 2017

04.09.2017

Pondelkové obchodovanie v prvom septembrovom týždni začínalo s averziou voči riziku kvôli ďalšiemu balistickému testu Severnej Kórei. Akciové trhy tak otvorili výrazne nižšie a do pozornosti sa znova dostal Japonský jen a zlato. Počas dňa nie sú na programe žiadne významné dáta a trh sledoval len PMI konštrukčného sektora z Británie, ktoré spomalilo na 51.1 z 51.9 naposledy. USA aj Kanada oslavujú sviatky, takže obchodovanie na burze bude zatvorené.

V utorok bude najväčšiu pozornosť pútať rozhodnutie Austrálskej centrálnej banky o monetárnej politike. Úroková sadzba by mala zostať nezmenená na 1.5%, no trh bude ako obvykle sledovať aj sprievodný komentár. Navyše, guvernér Lowe bude mať ešte počas Americkej seansy prejav. Austrálsky dolár tak určite bude mať dôvod na volatilitu. Okrem toho je na programe PMI zo sektora služieb z euro zóny a Británie. Americký kalendár v utorok prinesie len továrenské objednávky, ktoré by nemali ovplyvniť investovanie do akcií, ani obchodovanie s menami.

Stred týždňa prinesie výraznejšie pohyby na finančné trhy. Nočná seansa bude obsahovať Austrálske HDP za druhý kvartál, ktoré by si malo výrazne polepšiť na 0.8% z 0.3% naposledy. Európsky kalendár ponúkne len nemecké továrenské objednávky, ale americké obchodné hodiny by mali byť dôležité hlavne pre Kanadu. Bank of Canada totiž rozhoduje o úrokových sadzbách a hlavná sadzba by mala zostať na 0.75%. Naposledy bol však guvernér Poloz veľmi optimistický a ak by potvrdil tento výhľad aj v stredu, mohlo by to znamenať ďalšie zisky pre Kanadský dolár. Okrem toho bude pozornosť pútať ešte ISM z nevýrobného sektora za august, kde sa odhaduje mierne polepšenie na 55.5 z 53.9 v júli.

Štvrtok začne znova Austrálskymi dátami a uvidíme maloobchodné tržby a obchodnú bilanciu. Hlavnou udalosťou dňa je ale zasadnutie Európskej centrálnej banky. Sadzby by sa meniť nemali a hlavná refinančná sadzba preto zostane na 0.0% a depozitná sadzba na -0.4%. Trh ale očakáva zníženie kvantitatívneho uvoľňovania (tzv. tapering) a to bude mať obrovský dopad na investovanie. EURUSD pri 1.20 a klesajúce akciové trhy v EU nie sú pre Draghiho a spol. dobrou správou a preto bude musieť byť Draghi veľmi opatrný, aby nevyvolal rally eura až k 1.25, prípadne ešte vyššie. Uvidíme, čo si pre nás ECB prichystala a ako na to budú reagovať finančné trhy.

Pre vývoj ceny ropy budú dôležité dáta zásob ropy podľa EIA. Zásoby by mohli znova poklesnúť a produkcia ropy v USA by mala spomaliť kvôli hurikánu Harvey. To by tak mohla byť býčia kombinácia pre cenu ropy.

Posledný deň týždňa bude bohatý na japonské makro dáta a uvidíme finálnu revíziu HDP za druhý kvartál, bankové pôžičky, bežný účet platobnej bilancie, cenový index a ekonomický sentiment. Čísla by mohli ovplyvniť hlavne investovanie do akcií v Tokiu. Okrem toho je na programe aj Čínska obchodná bilancia, ktorá by mohla ovplyvniť obchodovanie s komoditnými menami.

Britská ekonomika zverejní obchodnú bilanciu a priemyselnú produkciu, čo pravdepodobne spôsobí pohyby na Britskej libre.

Poobede sa bude trh sústrediť hlavne na čísla z Kanadského trhu práce, kde sa očakáva mierne polepšenie od minulého mesiaca. Dobré čísla by mohli poslať Kanadský dolár vyššie na devízovom trhu.

Trh bude počas týždňa citlivý na politicko-vojenské riziká zo Severnej Kórei a preto ak bude Kórea aj naďalej pokračovať v balistických testoch, mohlo by to znamenať dlhodobejšiu rizikovú averziu.