Týždenné správy

Očakávané udalosti - 35.týždeň 2017

28.08.2017

Posledný týždeň v auguste bude preplnený makroekonomickými údajmi, avšak pondelkový kalendár je úplne prázdny a preto by obchodovanie s menami mohlo byť pokojnejšie.

V utorok v noci uvidíme čísla inflácie z Japonska, spolu s výdavkami domácností a mierou nezamestnanosti. Lepšie čísla by mohli podporiť jen voči Americkému doláru. Európa nezverejní žiadne dôležité makro dáta a počas US seansy sa budú investori sústrediť len na Americkú spotrebiteľskú dôveru, ktorá by mala mierne poklesnúť na 120.3 z 121.1 naposledy.

Aj napriek tomu, že August ešte neskončil, v stredu bude na programe report zamestnanosti ADP za august. Ekonómovia odhadujú, že Americká ekonomika vytvorí 186,000 pracovných miest verzus 178,000 naposledy.

Chvíľu za tým sa pozornosť presunie na druhý odhad Amerického HDP za druhý kvartál, kde sa čaká mierne navýšenie prvého odhadu na 2.7%. Pozitívne čísla by mohli podporiť investovanie do akcií v USA, ako aj Americký dolár.

Vývoj ceny ropy bude ovplyvnený klasickými stredajšími zásobami ropy podľa agentúry EIA. V minulom týždni zásoby klesli už osem krát v rade, avšak produkcia pokračuje v raste a preto nevidíme výraznejšiu rally na rope. Vzhľadom na silný hurikán Harvey, ktorý zasiahol Texas budú niektoré ropné plošiny uzatvorené.

Štvrtkové nočné obchodovanie prinesie volatilitu hlavne na komoditné meny. Čína publikuje PMI indexy z výrobného aj nevýrobného sektoru a za tým bude nasledovať veľmi dôležitý indikátor z Austrálie  podnikové kapitálové výdavky. Tie by mali v druhom kvartáli marginálne spomaliť na 0.2% z 0.3% naposledy. Ak číslo vyjde v súlade s konsenzom, Austrálsky dolár by mohol mierne oslabiť.

Európsky kalendár bude obsahovať infláciu z euro zóny za mesiac august a trh čaká mierne zrýchlenie na 1.4% medziročne. Jadrová inflácia by mala zotrvať na 1.2%. Rast cenovej hladiny je stále nedostatočný a silné euro spolu s ukončením QE budú pravdepodobne infláciu ťahať smerom nadol.

Poobede je na programe Kanadské HDP, kde sa odhaduje výraznejšie spomalenie a to by mohlo pribrzdiť súčasné prudké zisky na CADe. Americký kalendár je plný dát: žiadosti o podporu v nezamestnanosti, jadrový PCE cenový index, osobné príjmy a výdavky, Chicago PMI a nerealizované predaje domov.

V piatok bude zaujímavé sledovať výrobné PMI z euro zóny, ktoré by mali potvrdiť silný rast výrobného sektora v európskych ekonomikách.

Najväčšia volatilita ale príde po dátach z Amerického trhu práce. Konsenzus analytikov očakáva vytvorenie 180,000 pracovných miest v auguste z 209,000 v júli. Miera nezamestnanosti sa odhaduje nezmenená na 4.3%. Sledovať sa bude aj rast miezd, ktorý by nemusel byť taký silný, ako v minulom mesiaci.

Zverejnený bude aj ISM index z výrobného sektora, ktorý by mal tiknúť smerom nahor na 56.5 z 56.3 naposledy. Pravdepodobne už ale nespôsobí výraznejšie pohyby, nakoľko bude trh obchodovať hlavne čísla z trhu práce. Obchodovanie na burze bude po NFP číslach určite volatilné.

Euro sa po piatkovom nevýraznom prejave Maria Draghiho dostalo až na 32 mesačné maximá a približuje sa k psychologickej úrovni 1.20. Trend zostáva rastový a spoločná mena bude pravdepodobne pokračovať v raste aj počas ďalších dní.