Týždenné správy

Sympózium v Jackson Hole je tu!

18.08.2017

Tretí augustový týždeň by mohol byť pokojnejší, vzhľadom na absenciu dôležitých makrodát. Investori sa ale hlavne zaoberajú otázkou vojny v Severnej Kórei a politickými problémami v USA, kde možno rezignuje hlavný ekonomický poradca Gary Cohn.

Z pohľadu kalendára neuvidíme v pondelok žiadne zaujímavé čísla a preto by mohlo byť investovanie do akcií naozaj pokojné. V utorok sú na programe hlavne nemecké manažérske prieskumy ZEW za august a trh očakáva mierne spomalenie. Dopad na trh by ale mal byť minimálny.

Kanadská ekonomika zverejní maloobchodné tržby a ak čísla skončia pozitívne, Kanadský dolár by sa mohol pokúsiť dostať sa ku swingovým maximám pod 1.25 voči Americkému doláru.

V stredu je Európsky kalendár zaplnený PMIčkami z výrobného aj nevýrobného sektora za mesiac august. Výrobné PMI z celej euro zóny by malo mierne spomaliť na 56.3 z 56.6 v júli, zatiaľ čo sektor služieb by mal zostať nezmenený na 55.4. Ani po týchto dátach by však obchodovanie s menami nemuselo byť volatilné.

Popoludní budú zverejnené len predaje nových domov, ktoré môžu ovplyvniť investovanie do akcií realitného sektora. Zásoby ropy určite ovplyvnia vývoj ceny ropy. Zásoby síce klesajú, ale produkcia v USA rastie, čo nie je pozitívne pre vývoj ceny ropy.

Vo štvrtok budú na programe čísla obchodnej bilancie z Nového Zélandu a môžu spôsobiť pohyby na NZD pároch. Okrem toho vo štvrtok uvidíme ešte dáta HDP z Británie za druhý kvartál. Ekonomický rast spomaľuje a to nie sú dobré správy pre libru, ale ani pre investovanie do akcií v Londýne. Zverejnené budú aj klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti z USA, spolu s predajom existujúcich domov.

Hlavnou udalosťou štvrtkového popoludnia ale bude sympózium centrálnych bankárov v Jackson Hole, kde sa očakávajú prejavy Janet Yellen aj Maria Draghia. Sympózium začína vo štvrtok a bude trvať niekoľko dní a preto bude trh čakať na jednotlivých „favoritov“ v rozprávaní. Volatilita na trhoch bude po prejavoch určite obrovská, pretože centrálne banky zvyknú oznámiť zmeny v monetárnej politike práve na tomto sympóziu.

Piatkové obchodovanie prinesie japonské inflačné indexy za minulý mesiac. Pozornosť ale bude pútať spomínaný prejav Maria Draghiho. Poobede nás čakajú len objednávky tovarov dlhodobej spotreby z USA, kde sa odhaduje výrazný pokles na mesačnej báze. Ak sa tak stane, dolár by sa mohol dostať pod predajný tlak.

Ďalší týždeň tak bude ovplyvnený hlavne politickou situáciou v USA, ako aj monetárnymi autoritami z Jackson Hole.