Týždenné správy

Veľa dát z Európy a Británie rozhýbe trhy v ďalšom týždni

11.08.2017

Ďalší augustový týždeň bude veľmi zaujímavý už hneď v pondelok. V noci budú zverejnené maloobchodné tržby z Nového Zélandu za druhý kvartál tohto roku. Volatilita na NZD pároch by mala byť preto výrazne vyššia. Chvíľu za tým zverejní Japonsko rast ekonomiky za druhý kvartál a trh čaká prudké polepšenie na ročnej báze až na 2.5% z 1.0% naposledy. Kvartálna zmena by mala poskočiť na 0.6% z 0.3% v prvom kvartáli. Dobré čísla by mohli zatraktívniť Japonský jen na devízovom trhu.

Dôvody na volatilitu bude mať aj Austrálsky dolár. V noci bude publikovaná zápisnica z posledného zasadnutia RBA a za tým sú na programe viaceré čísla z Číny, napr. Priemyselná produkcia, maloobchodné tržby a investície do aktív v krajine. Počas EU seansy sa trh bude sústrediť len na priemyselnú produkciu z euro zóny, kde sa čaká prudšie spomalenie a americké obchodné hodiny neprinesú žiadne významné dáta.

V utorok ráno reportuje Nemecko rast HDP a znova by malo potvrdiť svoj dominantný stav v euro zóne. Ročná zmena za druhý kvartál sa očakáva na 1.9% z 1.7% naposledy a kvartálne by si mala ekonomika polepšiť o desatinu percenta na 0.7%.

Následne sa pozornosť presunie na inflačné dáta z Veľkej Británie. Hlavný index CPI by si mal mierne polepšiť na 2.7% z 2.6% naposledy, čo by mohlo dodať libre na sile. Inflácia pravdepodobne ovplyvní aj investovanie do akcií v Británii.

V Amerike uvidíme maloobchodné tržby, kde sa očakáva mesačný prírastok a to by mohlo byť pozitívne pre zelenú bankovku, ako aj pre obchodovanie na burze v USA.

Streda dopoludnia prinesie dáta z trhu práce z Británie a tie by mali podľa analytikov skončiť takmer presne na minulo mesačných úrovniach. Volatilita na trhu by tak mohla byť iba minimálna. Nasledovať bude ekonomický rast z Euro zóny za druhý kvartál. Ročná báza sa očakáva na 2.1% a ekonomika EU prekonala v prvom polroku aj USA, či Britániu. Silné euro tak ťaží aj z dobrého ekonomického rastu v euro zóne. Popoludňajšia seansa by nemusela byť príliš volatilná a kalendár bude obsahovať len stavebné povolenia a začaté stavby domov. Tieto dáta zvyknú ovplyvniť prevažne investovanie do akcií realitného sektora.

Vývoj ceny ropy ovplyvnia tradičné zásoby ropy podľa agentúry EIA. Ropa zatiaľ nedokáže zotrvať nad 50 USD za barel a preto bude zaujímavé sledovať, čo bude robiť cena ropy v ďalších týždňoch.

Streda bude zakončená zápisnicou z posledného zasadnutia Fedu, tzv. FOMC minutes. Po nej pravdepodobne uvidíme výraznejšie pohyby na finančných pohyboch, volatilné by malo byť obchodovanie s menami, ale aj obchodovanie na burze v USA.

Štvrtková noc bude zaujímavá hlavne pre obchodníkov s Austrálskym dolárom, pretože budú zverejnené čísla z trhu práce za mesiac júl. Viaceré priemyselné komodity začínajú korigovať svoje zisky, čo nemá dobrý vplyv na Aussieho a ak sa zhoršia aj dáta, mohol by na trhu nastať silnejší výpredaj.

Britská ekonomika odreportuje maloobchodné tržby, kde sa očakáva silnejšie spomalenie na mesačnej, aj ročnej báze. Libra by tak mohla utŕžit ďalšie straty. Zaujímavé bude sledovať aj európske inflačné indexy CPI. Ročná zmena by mala zostať na 1.3%, ale mesačná báza sa odhaduje s výrazným poklesom až na 0.5% z nuly naposledy. To by mohlo byť mierne negatívne pre euro.

V piatok sa budú investori pozerať hlavne na kanadské inflačné čísla a to je jediný dôležitý údaj za celý obchodný deň. Kanadský dolár bol príliš prekúpený a skorigoval nižšie v posledných dňoch, pričom fundament nie je až taký pozitívny, ako si trh snažil nahovoriť. Preto by korekcia mohla pokračovať aj v blízkej budúcnosti.