Týždenné správy

Očakávané udalosti - 32.týždeň 2017

06.08.2017

Druhý augustový týždeň by mohol byť oveľa pokojnejší, ako ten prvý. Na programe nie je veľa dôležitých makrodát a preto by obchodovanie s menami nemuselo byť až také volatilné.

Jediným dôležitým číslom počas pondelkového obchodovania budú inflačné očakávania z Nového Zélandu, ktoré budú zverejnené v noci. Počas dňa je na programe len index investorskej dôvery z euro zóny a index podmienok na trhu práce z Ameriky.

V utorok je na programe séria japonských makro čísiel, tie ale málokedy ovplyvnia japonský jen, alebo akcie. Uvidíme bankové pôžičky, bežný účet platobnej bilancie a index ekonomického sentimentu. Počas Európskej seansy budú zverejnené marginálne makro čísla ako Nemecká a Francúzska obchodná bilancia, alebo miera nezamestnanosti zo Švajčiarska.

Poobedné obchodovanie bude obsahovať začaté stavby domov z Kanady a tie by mali na mesačnej báze mierne poklesnúť. Ceny domov v Kanade však začali prudko klesať, čo by mohlo mať negatívny dopad na Kanadský dolár.

Stredajšia noc bude obsahovať Čínske inflačné indexy, kde sa očakáva zotrvanie pri minulo mesačných úrovniach a preto by nemuseli príliš ovplyvniť trhy. Americké obchodné hodiny prinesú stavebné povolenia v Kanade, kde sa očakáva naozaj veľký pokles na -1.8% z 8.9% v minulom mesiaci.

Vývoj ceny ropy ovplyvnia zásoby tejto komodity podľa agentúry EIA. Cena ropy sa snaží o zotrvanie nad 200 dňovým kĺzavým priemerom, ako aj nad úrovňou 50 USD, no zatiaľ sa jej to veľmi nedarí. Ďalší pokles zásob by mohol mať na cenu pozitívny dopad.

V noci uvidíme rozhodnutie centrálnej banky Nového Zélandu o monetárnej politike a úroková sadzba OCR pravdepodobne zostane nezmenená na 1.75%. Sprievodný komentár bude ale oveľa dôležitejší a volatilita na NZD pároch býva po zasadnutí RBNZ naozaj veľká.

Štvrtkové obchodovanie bude zaujímavé počas nočnej seansy, nakoľko vyjde veľa marginálnych indikátorov z Japonska, Austrálie aj Číny. Dopoludnia sa bude trh sústrediť na čísla priemyselnej produkcie z Británie, spolu s obchodnou bilanciou. Počas Americkej seansy sú na programe klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti a inflačné indexy PPI.

Týždeň bude zakončený číslami CPI z Ameriky. Na ročnej báze by mala inflácia v júli poskočiť na 1.8% z 1.6% naposledy, čo by mohlo byť pozitívne pre Americký dolár, avšak mierne negatívne pre americké akcie.

Akciový index SP500 za posledných 11 dní zaznamenal najmenšie pásmo zatváracích cien v histórii indexu. Volatilita tak bola veľmi malá a podobné pásmo sme videlo počas celého júna. Vymanenie sa z úzkeho pásma býva väčšinou prudké a volatilné.

Support tohto pásma je okolo úrovne 2,465 USD a aj bude prerazený, mohli by sme vidieť korekciu smerom k 2,445 USD. Na druhej strane, rezistencia pásma je pri 2,480 USD a jej zdolaním by sa mohol index pozrieť až nad 2,500 USD. Prepady boli zatiaľ využité na nákup akcií a rastový trend zostáva v platnosti.