Týždenné správy

Očakávané udalosti - 31.týždeň 2017

30.07.2017

Ako každý prvý týždeň v mesiaci, aj tento týždeň sa môžeme tešiť na viaceré významné makro dáta. Pondelok začne PMI indexami z Číny a po pomerne dobrých dátach počas celého Júla sa tu očakáva mierne spomalenie. Počas EU seansy bude pútať pozornosť CPI inflácia z euro zóny. Trh odhaduje júlový výsledok na 1.3% medziročne a 1.1% pre jadrovú infláciu. Cieľ ECB je až 2% a preto je tento rast inflácie zatiaľ nedostatočný na to, aby ECB začala utesňovať monetárnu politiku. Poobede prinesie Americký kalendár len Chicago PMI a nerealizované predaje domov, čo môže ovplyvniť najmä investovanie do akcií realitného sektora.

Utorkové nočné obchodovanie s menami ovplyvní hlavne zasadnutie Austrálskej centrálnej banky. Monetárna politika by sa meniť nemala a sadzba zostane na 1.50%. Komentár k rozhodnutiu ale bude viac dôležitý, nakoľko sa začínajú šíriť špekulácie, že by RBA mohla pomaly začať zvyšovať sadzby. AUDUSD sa ale dostal na dvojročné maximá k úrovni 0.80, čo môže byť negatívny signál pre centrálnu banku.

Európska seansa prinesie výrobné PMI indexy z krajín euro zóny a taktiež aj HDP za druhý kvartál, ktoré by malo vyjsť na 0.6%. V Amerike toho uvidíme trochu viac: osobné príjmy a výdavky, spolu s inflačným indexom PCE. Za tým bude nasledovať ISM prieskum z výrobného sektora, ktorý by mal spomaliť na 56.4 z 57.8, avšak dôležitá cenová zložka by mala poskočiť na 56.5 z 55.0. K tomu ešte budú zverejnené predaje nových áut.

Stredajšia noc prinesie dáta z trhu práce z Nového Zélandu. Výsledky za druhý kvartál sa očakávajú zmiešané a pravdepodobne spôsobia výraznejšie pohyby na Forexovom trhu. Cez deň sa bude hlavná pozornosť sústrediť na ADP report zamestnanosti za mesiac júl. Investori predpokladajú nárast na 187,000 z 158,000 naposledy a obchodovanie na burze by sa mohlo po dobrých číslach niesť v rastovom duchu. Zverejnené budú aj zásoby ropy podľa EIA, ktoré vždy ovplyvnia vývoj ceny ropy.

Vo štvrtok sa bude pokračovať v európskych PMIčkach a uvidíme aj ekonomický bulletin od Európskej centrálnej banky. Ten ale nezvykne mať výrazný dopad na obchodovanie s menami. Zaujímavou udalosťou bude zasadnutie Bank of England. Trh už nečaká zvyšovanie sadzieb a preto by mala hlavná úroková sadzba zostať na 0.25%. Nemal by sa meniť ani objem kvantitatívneho uvoľňovania. Dôležité bude sledovať, koľko guvernérov z MPC bude hlasovať za zvyšovanie sadzieb. Na poslednom zasadnutí to boli traja z ôsmich, ale inflácia v poslednom mesiaci nečakane spomalila a nedarilo sa ani ostatným dátam. Preto by sa mohli niektorí guvernéri znova postaviť za ponechanie sadzieb na 0.25%, čo by malo mať negatívny dopad na Britskú libru, avšak pravdepodobne by to bol rastový signál pre investovanie do akcií v Londýne.

Poobede budú zverejnené klasické Americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti spolu s prieskumom ISM z nevýrobného sektora. Aj ten by mal spomaliť v júli na 56.9 z 57.4 v júni. Boli by to ďalšie negatívne správy pre Americký dolár.

Piatok sa začne hneď v noci, keď bude na programe zápisnica z tohto týždňového zasadnutia RBA, ako aj maloobchodné tržby z Austrálie. Aussie tak bude mať dva dôvody na vysokú volatilitu. Hlavnými dátami piatka ale budú dáta z Amerického trhu práce. Miera nezamestnanosti by mala poklesnúť na 4.3%, ale tvorba pracovných miest podľa odhadov spomalí na 183,000 z 222,000 naposledy. Sledovaná bude aj miera rastu miezd. Obchodovanie na burze, ale aj Americký dolár budú na tieto správy reagovať veľkými pohybmi. V rovnakom čase uvidíme aj dáta z Kanadského trhu práce, kde sa očakáva mierne zhoršenie, čo by mohlo mať negatívny dopad na Kanadský dolár.

Vývoj ceny ropy bol v minulom týždni veľmi pozitívny a cena ropy rástla 5 dní v rade. Dokázala pokoriť aj silnú rezistenciu na 49.40 USD, kde sa nachádzal 200 dňový priemer, ako aj klesajúca trendová linka. Pokiaľ cena ropy zostáva nad touto úrovňou, výhľad vyzerá byť rastový. Cenou ropy budú hýbať hlavne dáta zásob, ale rope pomáha aj klesajúci Americký dolár.