Týždenné správy

Obchodovanie na burze ovplyvní hlavne zasadnutie Fedu

23.07.2017

Posledný júlový týždeň sa bude niesť v duchu zasadnutia FOMC, ktoré je na programe v stredu. Predtým sú však ešte na programe iné ekonomické dáta, ktoré by mohli ovplyvniť obchodovanie na burze. V pondelok sú na programe prvotné odhady PMI z euro zóny za mesiac júl, ktoré by mali skončiť pri júnových výsledkoch. Stále sa jedná o dlhoročné maximá pre viaceré krajiny a optimizmus manažérov veľkých firiem by mal aj naďalej podporovať investovanie do akcií. Z Ameriky uvidíme len predaje existujúcich domov a prvý odhad PMI, kde sa očakáva mierne zlepšenie oproti júnu.

Počas utorkového rána budú jediné zaujímavé čísla zverejnené z Nemecka a konkrétne sa jedná o prieskumy manažérov podľa inštitútu Ifo. Aj tu sa predpokladá zotrvanie pri minulo mesačných úrovniach. Americký kalendár ponúkne index cien domov, čo by mohlo ovplyvniť investovanie do akcií realitného sektora, ale uvidíme aj spotrebiteľskú dôveru. Spotrebitelia v USA zostávajú optimistickí, hlavne vďaka nízkym cenám ropy, inflácii pod 2% a akciám na rekordných maximách.

Streda bude najrušnejším a najzaujímavejším dňom nasledujúceho týždňa. V noci zverejní Austrália inflačné indexy CPI za druhý kvartál, ktoré určite spôsobia volatilitu na Austrálskom dolári. Prejav bude mať aj guvernér RBA Philip Lowe, ktorý by mohol znieť mierne hlubičo, vzhľadom na prudký rast páru AUDUSD, ktorý sa dostal na dvojročné maximá tesne pod level 0.80.

Európska seansa prinesie HDP z Británie za minulý kvartál a to by malo zostať na kvartálnej báze len 0.3%. Slabý ekonomický output by mohol negatívne vplývať na Britskú libru. Americký kalendár bude obsahovať predaje nových domov a vývoj ceny ropy ovplyvnia zásoby tejto komodity podľa agentúry EIA.

Najdôležitejšou udalosťou ale bude spomínané zasadnutie FOMC, z ktorého výstup budeme vedieť o ôsmej hodine večer. Fed by mal nechať sadzbu nezmenenú na 1.25%, avšak sprievodný komentár bude ostro sledovaný, či sa potvrdí predchádzajúca holubičia rétorika Janet Yellen. Ak by sa tak stalo, dolár by mohol znova oslabiť, avšak akcie a dlhopisy v USA by mali prudšie stúpnuť.

Vo štvrtok bude trh čakať prevažne na čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby z USA za mesiac jún a medzimesačne by si mal tento dôležitý indikátor výrazne polepšiť. Aj po týchto číslach je tu pravdepodobnosť zvýšenej volatility na finančných trhoch. K tomu uvidíme ešte tradičné štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti a obchodnú bilanciu tovarov.

Posledný deň v týždni začne dátami z Japonska, konkrétne uvidíme spotrebu domácností, maloobchodné tržby, mieru nezamestnanosti a inflačné indexy CPI. Po tejto spŕške dát budú investori obchodovať prevažne s Japonským jenom a japonskými akciami.

Cez deň budú zverejnené výsledky HDP z niektorých Európskych krajín, napríklad Francúzska, Nemecka a Španielska a rovnaké indikátory uvidíme poobede z Kanady a USA. Kanadské HDP na mesačnej báze by malo rásť len o 0.2%, zatiaľ čo Americké HDP za druhý kvartál sa očakáva s veľkým prírastkom na 2.5% z 1.4% v prvom kvartáli. Dobré číslo ekonomického výkonu by mohlo dodať sily Americkému doláru.

Európske akcie zažili vo štvrtok a v piatok silný výpredaj, za čo mohol hlavne prejav Draghiho. Aj keď jeho slová boli holubičie, trh to zobral ako nedostatočnú snahu a EURUSD vzrástol nad úroveň 1.16. Akcie boli aj vďaka tomu vypredané a Európsky benchmark StoXX 50 stratil cca 2%.

Index nedokázal prekonať silnú rezistenciu klesajúcej trendovej linky a 100 dňového priemeru, ktoré boli už viac krát testované. Táto neschopnosť by mohla vyvolať frustráciu v býčom tábore a poslať akcie výraznejšie smerom nadol. Aktuálne trh testuje swingové minimá okolo 3,430 EUR a ak budú prekonané, hrozí pokles smerom k 3,350 EUR, kde je spomínaný 200 dňový priemer. Pokiaľ akcie poklesnú pod tento support, dlhodobý rastový trend by bol ukončený.

Zatiaľ je ale táto situácia nepravdepodobná, nakoľko Draghi potvrdil, že sadzby ostanú nízke aj dlho po ukončení QE a QE by malo skončiť až koncom roka. Európskym ekonomikám sa darí a Draghi vôbec neznel jastrabo na štvrtkovej konferencii. Vyzerá to tak, že medvedia reakcia bola prehnaná, ak však ale index spadne pod 3,430 EUR, je možná aj väčšia korekcia. Ťažko nájsť v EU lepšie aktívum na investovanie ako akcie, no sentiment je, zdá sa, medvedí. Index sa potrebuje dostať nad 3,530 EUR, aby boli ukončené medvedie tendencie.

 Stoxx 50 index