Týždenné správy

ECB a BoJ hlavnými fundamentami v ďalšom týždni

15.07.2017

Pondelkové obchodovanie bude v treťom júlovom týždni celkom zaujímavé. Začína sa hneď v noci číslami z Číny a uvidíme rast HDP za druhý kvartál, ktorý by mal poklesnúť na 6.8% z 6.9% naposledy. K tomu ešte krajina draka zverejní priemyselnú produkciu a maloobchodné tržby.

Americká ekonomika oznámi výrobný index Empire State, ktorý by mal podľa odhadov v júni výraznejšie spomaliť. Hlavné pohyby na finančných trhoch by ale mali prísť počas nočnej seansy, keď je na programe kvartálna inflácia CPI z Nového Zélandu a zápisnica z posledného zasadnutia Austrálskej centrálnej banky. Prvý menovaný indikátor sa očakáva s veľkým spomalením z 1.0% na 0.2% a mohol by spôsobiť výpredaj Novozélandského doláru. Zápisnica RBA pravdepodobne podporí Austrálsky dolár v ďalšom raste a pár AUDUSD sa dostal k úrovni 0.78, čo sú niekoľko mesačné maximá.

Utorkové investovanie na finančných trhoch bude ovplyvnené hlavne britskými inflačnými indexami. Ostro sledovaná inflácia CPI by na ročnej báze mala zostať na 2.9% a vysoká inflácia by mala aj naďalej priať nákupom akcií, avšak sterling by mohol reagovať miernym poklesom. GBPUSD pár sa dostal na ročné maximá nad 1.3050 a otvoril si priestor na rast až k 1.35. Chvíľu za tým bude mať prejav aj guvernér Bank of England Mark Carney a trh bude čakať na to, či potvrdí svoje jastrabie prehlásenia z konca júna, alebo znova zmení rétoriku naspäť na holubičiu.

V stredu bude volatilita hlavne po amerických dátach stavebných povolení a začatých stavbách domov. Obe by si mali mierne polepšiť a mohli by ovplyvniť hlavne investovanie do akcií realitného sektora.

Ropní obchodníci budú pozorne sledovať zásoby ropy podľa EIA, ktoré vždy vytvoria zaujímavé obchodné príležitosti a ovplyvnia vývoj ceny ropy.

Vo štvrtok v noci Japonsko zverejní saldo obchodnej bilancie a vzhľadom na pokles salda bežného účtu sa očakáva aj tu zmiernenie salda. Zaujímavejšie ale bude zasadnutie Bank of Japan. Trh neočakáva žiadne zmeny v monetárnej politike, ale bude pozorne sledovať sprievodný komentár, či sa tam objavia náznaky možného zníženia QE. To by malo na jen pozitívny dopad, avšak opačný scenár môže poslať USDJPY pár naspať nad 113.00. Medzitým sa bude hýbať aj Austrálsky dolár po dátach z trhu práce, ktoré by mali za mesiac jún oslabiť a miera nezamestnanosti sa očakáva s miernym nárastom na 5.6%.

Hlavná pozornosť ale bude na Európskej centrálnej banke, ktorá rozhoduje o monetárnej politike. Sadzby by sa meniť nemali, ale investori budú chcieť od Draghiho potvrdenie jeho jastrabej rétoriky. Ak by sa tak stalo, euro by mohlo výrazne vzrásť, no európske dlhopisy a akcie by na druhej strane mohli prudšie prepadnúť. Ak by ale Draghi znova znel neutrálne, tak reakcia by mala byť presne opačná.

V piatok bude hlavná volatilita na Kanadskom dolári. Kanadská ekonomika publikuje inflačné čísla a maloobchodné tržby a pri oboch sa očakáva pokles, resp. spomalenie. To by mohlo vyvolať korekciu na Kanadskom dolári, ktorý sa voči zelenej bankovke dostal na ročné maximá a USDCAD pár prepadol pod 1.28.

Americký akciový index SP500 po piatkových slabých inflačných číslach z USA vyskočil na nové historické maximá nad 2,450 USD. Akciám dopomohol aj stredajší prejav Yellen, ktorý bol prekvapivo holubičí.

V každom prípade, ďalším cieľom pre býky je psychologická úroveň 2,500 USD a prepady k minulým vrcholom na 2,450 USD by mali byť využité na nákup akcií. Rastový trend je stále v platnosti. 

Rastový trend SP 500