Týždenné správy

Testimónia Yellen a Bank of Canada v hľadáčiku investorov

09.07.2017

Pondelok znova neprinesie na finančné trhy príliš vzruchu a makro ekonomický kalendár je pomerne prázdny. Počas noci sú na programe japonské dáta, konkrétne bankové pôžičky a objednávky tovarov dlhodobej spotreby. Trh tu očakáva mierne polepšenie na mesačnej báze. Poklesnúť by ale mal bežný účet platobnej bilancie a to by mohli byť pre jen negatívne správy.

Počas celého dňa už nebudú zverejnené žiadne dôležité dáta a uvidíme len minoritné indikátory, ktoré ale nezvyknú ovplyvniť obchodovanie na burze.

Ani utorok nebude veľmi zaujímavý, kvôli absencii významným dát. Znova sú v kalendároch len menej podstatné dáta z Austrálie, Británie a Ameriky a tie by nemuseli mať výrazný dopad na investovanie.

V stredu doobeda sa bude trh sústrediť na Britské čísla z trhu práce a tie by mali vyjsť dosť negatívne. Očakáva sa nárast žiadostí o podporu v nezamestnanosti a rast miezd by mal na ročnej báze spomaliť už pod 2%. Miera nezamestnanosti by mala podľa odhadov zostať na 4.6%. Slabšie čísla z trhu práce by mohli znova vyvolať predajný tlak na libre a kábel (GBPUSD pár) by sa mohol výraznejšie vzdialiť od úrovne 1.30.

Veľmi rušno bude poobede. Bank of Canada by totiž mala po dlhých rokoch zvýšiť úrokovú sadzbu o 0.25% na 0.75%. Trh ale bude sledovať aj sprievodný komentár, či sa jedná len o jedno zvýšenie, alebo by sa banka mohla dostať do cyklu zvyšovania sadzieb, podobne ako tomu je v USA. USDCAD sa obchodoval na takmer ročných minimách pod 1.29 a jastrabí komentár by mohol poslať pár až smerom k 1.25.

V tento deň ale začína aj dvojdňová testimónia Janet Yellen vo Washingtone a tento polročný prejav pravidelne spôsobuje výrazné pohyby na finančných trhoch. Obchodovanie s menami preto bude určite volatilné a akcie sa pravdepodobne budú tiež hýbať.

Aby toho nebolo málo, tak uvidíme aj zásoby ropy podľa EIA, ktoré vždy vytvoria veľké pohyby na rope a vývoj ropy tak bude záležať aj od Yellen, ale aj od týchto zásob.

Vo štvrtok sa bude trh sústrediť na americké inflačné indexy PPI, spolu so žiadosťami o podporu v nezamestnanosti. K tomu budú rozprávať ešte viacerí guvernéri z FOMC.

Kritické dáta prídu z Ameriky v piatok. Maloobchodné tržby by si mali na mesačnej báze polepšiť, ale inflácia CPI sa znova očakáva mierne slabšia než minulý mesiac a na ročnej báze by mala oslabiť z 1.9% na 1.8%. Jadrová inflácia by mala podľa odhadov zostať na 1.7%. Trh citlivo vníma zmeny v inflácii a minulo mesačný pokles CPI pod 2.0% sa stretol s agresívnym výpredajom dolára. Investovanie po týchto číslach tak bude pravdepodobne znova volatilné.

Týždeň zakončia čísla využívania kapacít a priemyselnej produkcie z USA, investori pravdepodobne ale tieto čísla odignorujú.

Americký dolár začína vyzerať na predaj na mnohých pároch. EURUSD aktuálne testuje silné rezistenčné pásmo pri 1.14 – 1.15 a ak by pár zavrel nad touto úrovňou, medvedí scenár by bol ukončený a mohli by sme vidieť rast páru až k 1.20.

Aj USDCAD pár vyzerá na pokračovanie prepadu. Kanadský dolár pokračuje aj napriek prepadu ropy a nahor ho ženú dobré ekonomické dáta a jastrabí slovník Bank of Canada. Ak BoC zvýši tento týždeň sadzby a komentár bude pozitívny, otvorí sa priestor na ďalší prepad na páre.

USDCAD prerazil smerom nadol pod rastovú trendovú linku a zavrel aj pod psychologickým levelom 1.30. Prvým supportom je nákupné pásmo v okolí 1.28 a jeho zdolaním by sa pár mohol pozrieť až k minimám z mája 2016, ktoré sú pri 1.25. Následne je ďalšia hranica na 200 týždňovom priemere pri 1.2350. Pokiaľ sa pár obchoduje pod 1.30, výhľad vyzerá byť medvedí.

US Dolár vs Kanadský Dolár graf