Týždenné správy

Očakávané udalosti - 27.týždeň 2017

01.07.2017

Prvý týždeň v mesiaci zvykne bývať bohatý na makro ekonomické udalosti a rovnako tomu bude aj prvý júlový týždeň. Nočná seansa z nedele na pondelok prinesie PMI prieskumy z Japonska a Číny, čo by mohlo ovplyvniť hlavne komodity a vyššie úročené meny. Z Austrálie budú zverejnené stavebné povolenia a index cien komodít spolu s inflačnými očakávaniami.

Európska seansa bude plná výrobných PMI indexov z európskych krajín, pričom výrobné PMI za celú euro zónu by malo zostať na 57.3 za mesiac jún. Trh sa bude sústrediť aj na mieru nezamestnanosti z euro zóny, ktorá by mala zostať na 9.3%, čo sú dlhoročné minimá.

Poobede uvidíme Americký výrobný index ISM za jún a ten by si mal podľa odhadov mierne polepšiť na 55.0 z 54.9 naposledy. Zverejnené budú aj predaje áut.

Utorok v noci bude tiež volatilný. Rozhodovať o monetárnej politike bude Austrálska centrálna banka. Sadzba sa meniť nebude a zostane na 1.50%, ale vzhľadom na posledné jastrabie komentáre z takmer všetkých centrálnych bánk by sme mohli podobný prístup vidieť aj v Austrálii. To by určite nakoplo Austrálsky dolár. Za tým bude nasledovať jadrová inflácia z Japonska a Akciový index Nikkei zvykne na inflačné čísla reagovať väčšími pohybmi. V Amerike je sviatok a Američania budú oslavovať Deň Nezávislosti a preto budú burzy zatvorené.

Streda dopoludnia bude patriť indexom PMI zo sektora služieb naprieč euro zónou. Americký kalendár prinesie továrenské objednávky a večer bude zverejnená zápisnica FOMC minutes z posledného júnového zasadnutia. Tá by mohla obsahovať viac informácií ohľadom plánovaného predaja dlhopisov zo súvahy FOMC. Tento plán pomerne prekvapilo oznámil Fed na poslednom zasadnutí. Volatilita na finančných trhoch bude pravdepodobne vysoká po tejto zápisnici. Investovanie do akcií v poslednom týždni oslablo a akciové trhy poklesli po celom svete, avšak jastrabí Fed nemusí byť nevyhnutne zlý pre akcie, obzvlášť ak nevidíme rast výnosov a rast dolára.

Vo štvrtok v noci vyjde Austrálska obchodná bilancia a tá by sa mala podľa odhadov zdvojnásobiť a saldo by malo poskočiť z 0.56 mld. AUD na 1.11 mld. AUD. Európska seansa nebude obsahovať žiadne kurzotvorné dáta. Poobede ale bude dusnejšie, hlavne kvôli reportu zamestnanosti ADP, ktorý by mal ukázať, že Americká ekonomika vytvorila v júni len 181,000 pracovných miest, čo by bolo výrazné spomalenie z 253,000 v máji. Za tým bude nasledovať prieskum ISM zo sektora služieb a ten by mal spomaliť na 56.6 z 56.9. Zverejnené budú aj zásoby ropy podľa EIA a vývoj ceny ropy bude záležať od čísiel, ktoré uvidíme v tomto reporte.

Piatok bude patriť prevažne dátam z Amerického trhu práce. Tvorba pracovných miest za jún (non-farm payrolls) sa čaká na 175,000, čo by bolo viac ako 138,000 v máji. Tu nastal výrazný rozdiel medi údajmi ADP a NFP (253,000 vs 138,000) a uvidíme, či sa tieto dva reporty k sebe znova priblížia. Miera nezamestnanosti by mala zostať na 4.3% a očakáva sa aj jemné zrýchlenie rastu miezd. Obchodovanie na burze bude po týchto číslach určite volatilné.

V rovnakom čase sú na programe aj dáta z Kanadského trhu práce, odhady ale zatiaľ neboli zverejnené. Kanadský dolár sa dostal voči Americkému na 6 mesačné maximá a pár USDCAD prepadol aj pod psychologickú úroveň 1.30. Ak by vyšli z Kanadskej ekonomiky dobré čísla, mohli by sme vidieť pokračovanie až smerom k 1.25.

Zaujímavá situácia sa vyvinula na páre EURUSD. Euro sa voči doláru dostalo na ročné maximá a vyskočilo nad level 1.14. V oblasti 1.14 až 1.15 sa ale nachádza veľmi silné rezistenčné pásmo a investori sa môžu snažiť o predaj páru v tejto zóne. Je tu klesajúca trendová linka, ako aj minulé maximá.

Ak by sa euru podarilo prekonať tieto úrovne a zavrelo by nad 1.15, klesajúci trend by bol oficiálne ukončený a mohli by sme vidieť rast až smerom k 1.20. Počas nižšej likvidity v lete by mohli byť pohyby väčšie, hlavne po dátach a vyhláseniach. Support aktuálnej rastovej vlny sa nachádza na 1.13 a pokiaľ je euro nad ním, krátkodobý výhľad vyzerá byť rastový.