Týždenné správy

Prejavy centrálnych bankárov budú udávať smer trhov

25.06.2017

Pondelkové obchodovanie na burze bude ovplyvnené len objednávkami tovarov dlhodobej spotreby z USA a tie by si mali v máji mierne polepšiť, čo by mohlo obnoviť optimizmus pri investovaní do akcií.

Oveľa zaujímavejší bude utorok, pretože hneď ráno bude mať prejav hlava ECB Mario Draghi. Ten by mohol komentovať súčasnú situáciu v euro zóne, ktorá zostáva naďalej pozitívna. Euro, ale aj európske akcie budú určite citlivé na jeho príhovor. Chvíľu za ním je na programe report finančnej stability z Bank of England a k nemu bude mať komentár aj šéf BoE Mark Carney. Jeho posledný prejav minulý týždeň bol naozaj holubičí, čo poslalo sterling prudko nadol.

Carney poznamenal, že aktuálne ešte nie je čas na zvyšovanie sadzieb a inflácia je podľa neho tlmená, aj keď je už skoro 3% na ročnej báze. Centrálna banka sa aj naďalej obáva dopadu Brexitu na ekonomiku a preto sa nebude ponáhľať so zvyšovaním sadzieb. Podobné komentáre očakávame aj v utorok a mohli by znova znamenať výpredaj Britskej libry.

Okrem toho uvidíme aj prejav prezidentky Fedu Janet Yellen, ktorá by na druhej strane mohla potvrdiť svoju jastrabiu rétoriku (aj napriek spomaleniu dát a inflácie v USA), ako tomu bolo aj na poslednom zasadnutí FOMC. Volatilita tak v utorok určite bude vysoká a reagovať by mohli všetky finančné aktíva (Forex, akcie, dlhopisy, komodity..).

Streda bude pokračovať v prejavoch centrálnych bankárov a na programe sú až štyri dôležité príhovory: Stephen Poloz z Bank of Canada, Mario Draghi z ECB, Mark Carney z BoE a Haruhiko Kuroda z Bank of Japan. Všetci by mali rozprávať okolo 15.30 nášho času, takže bude zaujímavé sledovať, ako sa toľkými rečníkmi vysporiadajú trhy.

Obchodníkov s ropou budú zaujímať dáta zásob ropy podľa EIA, ktoré budú zverejnené o 16.30 CET a vždy výrazne ovplyvnia krátkodobý vývoj ceny ropy.

Vo štvrtok by už mala byť na trhoch pokojnejšia atmosféra. Počas rannej seansy sú na programe len inflačné indexy z najväčšej ekonomiky v EU – Nemecka. Poobede sa budú investori sústrediť hlavne na ďalšiu revíziu Amerického HDP za prvý kvartál. Ekonomický rast v najväčšej ekonomike sveta by mal byť potvrdený na 1.2%, čo nie je žiadny super výkon. K tomu budú ešte zverejnené aj klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

V piatok prídu dôležité dáta z Japonska, kde sú na programe dáta z trhu práce, ako aj inflačné indexy a spotreba domácností. Japonské akcie a aj samotný Japonský akciový index Nikkei by tak mohli byť volatilné. V noci ešte prídu na trh manažérske prieskumy PMI z Číny, ktoré by mohli ovplyvniť prevažne komodity a komoditné meny. Trh pri nich čaká mierne spomalenie.

Európska seansa ale tiež ponúkne zaujímavé čísla: Finálna revízia Britského HDP za prvý kvartál, ako aj bežný účet z krajiny. Bežný účet by mal prehĺbiť deficit, čo by mohlo byť vnímané naozaj negatívne, obzvlášť popri slabej libre. Trh bude sledovať aj prvý odhad inflácie z Euro zóny, ktorá by mala na ročnej báze spomaliť z 1.9% až na 1.3%. Aj tento výsledok by mohli investori prijať negatívne, nakoľko spomaľujúca inflácia pravdepodobne odradí ECB od zvyšovania sadzieb.

Poobede bude trhmi hýbať Kanadské HDP a z Amerického kalendára uvidíme osobné príjmy a výdavky, čo sú pomerne dôležité dáta. Za tým bude nasledovať spotrebiteľská dôvera podľa Univerzity v Michigane.

Japonský akciový index vytvára na dennom grafe rastový klin, čo je medvedia reverzná formácia. Táto je navyše podporená aj divergenciou medzi vrcholmi na cene a vrcholmi na indikátore MACD. Treba však upozorniť, že rastový trend je stále v platnosti a prepady sú využité len nákup akcií. Investičné fondy nakupujú každý malý pokles na akciovom trhu a sentiment je rastový. Preto aj reverzné technické formácie nemusia mať opodstatnenie a nie vždy fungujú. Pokles k psychologickej úrovni na 20,000 by tak mohol byť znova využitý na vstup do nových dlhých pozícií. Rezistencia pre tento týždeň je okolo 20,350, kde sú minulo týždňové maximá. 

Nikkei index