Týždenné správy

Očakávané udalosti - 25.týždeň 2017

18.06.2017

Ako už býva dobrým zvykom, pondelky sú väčšinou na makro dáta chudobnejšie a tento pondelok nebude výnimkou. Z Japonska bude v noci zverejnená obchodná bilancia, tá ale nezvykne hýbať jenom, ani japonskými akciami. Vzhľadom na absenciu makro dát by mohlo byť obchodovanie s menami v pondelok pokojnejšie.

V utorok počas nočnej seansy bude zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia Austrálskej centrálnej banky. Keďže RBA naposledy nepriniesla žiadne zmeny v monetárnej politike, táto zápisnica by nemusela spôsobiť väčšie pohyby na Austrálskom dolári.

Tento deň bude patriť hlavne centrálnym bankárom, pretože uvidíme veľa prejavov z rôznych centrálnych bánk, napríklad šéf SNB Jordan, šéf BoE Carney a rozprávať budú aj Fischer a Kaplan, ktorí sú z rady guvernérov FOMC. Ich slová by mohli ovplyvniť hlavne dolár a investovanie do akcií. Okrem týchto prejavov bude zverejnený bežný účet obchodnej bilancie z EU a USA.

Streda začne zápisnicou z posledného zasadnutia Bank of Japan, kde centrálna banka navýšila odhady rastu ekonomiky, avšak nevyjadrila sa k znižovaniu programu kvantitatívneho uvoľňovania. Jen po tomto zasadnutí oslabil, takže už by malo byť všetko započítané v trhu.

Počas dopoludnia bude rozprávať hlavný ekonóm Bank of England Andy Haldane a jeho prejav môže priniesť volatilitu na Britskú libru. Okrem toho sa bude trh sústrediť len na zásoby ropy podľa EIA, ktoré zvyknú ovplyvniť cenu ropy. Tá sa dostáva hlbšie pod úroveň 50 USD a vyzerá to, že medvedí trend bude pokračovať.

Večer o 23.00 nášho času bude zasadať centrálna banka Nového Zélandu a trh nečaká žiadne zmeny v monetárnej politike. Sadzba by mala zostať na historickom minime 1.75%. Vzhľadom na posledný silnejší rast Novozélandského dolára by mohol byť sprievodný komentár holubičí, keďže minulý mesiac banka naznačila ponechanie uvoľnenej monetárnej politiky na dlhšie obdobie do budúcnosti.

Vo štvrtok uvidíme len klasické žiadosti o podporu v nezamestnanosti z USA a pozornosť budú pútať aj maloobchodné tržby z Kanady, ktoré ovplyvnia Kanadský dolár. Tomu sa po jastrabích komentároch guvernéra BoC Poloza podarilo vymazať takmer celé tohto ročné straty voči zelenej bankovke. Loonie posilnil aj napriek oslabeniu ropy, čo je zriedkavý scenár.

Koniec tohto na dáta nie bohatého týždňa bude patriť prevažne číslam z EU. Zverejnené budú prvé odhady manažérskych prieskumov PMI za mesiac júl. Optimizmus v euro zóne zostáva na dlhoročných maximách, čo podporuje jednak euro a samozrejme aj investovanie do akcií v Európe.

Poobede kalendár prinesie inflačné indexy z Kanady a vzhľadom na spomalenie inflácie v USA by sme mohli aj tu vidieť nižšie tempo rastu cien. Kanadský dolár by mal byť po číslach volatilný. Slabšia inflácia by mohla spôsobiť predajný tlak na CAD.

Z USA prídu na trh len prieskumy PMI a predaje nových domov, čo zvykne ovplyvniť obchodovanie na burze s akciami retailového sektora.

Americký akciový index SP500 sa obchodoval viac menej do strany počas minulého týždňa a všetky poklesy smerom k 2,420 USD boli využité len nákup akcií. Investičné fondy zostávajú optimistické a preto je rastový trend stále v platnosti.

Vymanenie zo súčasného pásma by malo vytvoriť trend na najbližšie dni. Smerom nahor je rezistencia v pásme 2,440 – 2,445 USD a jej zdolaním by sa mohol index vybrať až k 2,500 USD. Na druhej strane, zlomenie 2,420 USD smerom nadol by mohlo zatlačiť akcie až k silnému supportu na 2,400 USD.