Týždenné správy

Očakávané udalosti - 24.týždeň 2017

11.06.2017

ondelok 12. júna bude makro kalendár viac menej prázdny a jediné zaujímavejšie čísla budú zverejnené z Japonska, konkrétne inflačné indexy PPI a objednávky strojov. Európska, ani Americká seansa neprinesú žiadne významné čísla, preto by mohlo byť obchodovanie na burze pokojnejšie počas pondelka.

V utorok nás čakajú inflačné čísla z Veľkej Británie. Ročná zmena indexu CPI by mala zostať na 2.7%, ale jadrová inflácia sa očakáva s maličkým spomalením na 2.3% z 2.4% naposledy. Inflácia v krajine zostáva vysoká a po usadení politickej neistoty by mohla Bank of England pomaly zmeniť slovník a rozmýšľať nad zvyšovaním úrokových sadzieb. Zatiaľ ale po štvrtkových voľbách v krajine zostáva libra pod predajným tlakom a BoE tak skoro slovník nezmení.

Voľby nedopadli pre stranu Konzervatívcov pozitívne a premiérke May sa nepodarilo získať majoritu. Pravdepodobne vytvorí vládnu koalíciu so stranou DPU a spolu budú mať potrebnú majoritu v parlamente. V každom prípade, politická budúcnosť v Británii je nejasná a ohrozené sú aj rokovania o Brexite.

Za infláciou z Británie budú nasledovať nemecké manažérske prieskumy ZEW a tu sa očakáva slušný prírastok, čo by mohlo ovplyvniť nemecké akcie a aj samotný index DAX. Počas US seansy sú na programe PPI indexy z Ameriky a trh čaká výraznejšie spomalenie, na ročnej aj na mesačnej báze. Tieto čísla by mohli oslabiť Americký dolár.

Streda bude veľmi rušný deň. V Číne bude zverejnených hneď niekoľko makro čísiel: priemyselná produkcia, investície do dlhodobého majetku a maloobchodné tržby. Prvé dva menované indikátory by mali mierne oslabiť, ten tretí by si mal podľa odhadov jemne polepšiť. Dáta by mohli ovplyvniť komodity a komoditné meny.

V Európe sú na programe dáta z trhu práce v Británii, kde sa neočakávajú žiadne veľké zmeny a miera nezamestnanosti by mala zostať na 4.6%. V USA budú na rade inflačné indexy CPI a ročná zmena by mala spomaliť na 2.0% z 2.2%, čo by mohlo byť trhom vnímané negatívne a dolár by mal byť pod tlakom. K tomu uvidíme aj maloobchodné tržby a tu sa rovnako odhaduje spomalenie na mesačnej báze.

Chvíľu za tým budú zverejnené zásoby ropy podľa EIA, na čo vždy volatilne reaguje cena ropy. Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa ale bude Americký Fed, ktorý by mal v stredu večer zvýšiť sadzbu o 0.25% do pásma 1.00 – 1.25%. Veľmi ostro sledované budú aj nové ekonomické projekcie a projekcie sadzieb, ktoré by mohli napovedať, či si Fed dá v septembri prestávku so zvyšovaním sadzieb. Pohyby po tomto zasadnutí budú určite obrovské a preto by malo byť investovanie veľmi opatrné.

Štvrtková nočná seansa nadviaže na volatilitu a uvidíme HDP z Nového Zélandu za druhý kvartál, ktoré by si malo polepšiť na 0.7% na kvartálnej báze. Nasledovať budú dáta z Austrálskeho trhu práce. Miera nezamestnanosti by mala podľa odhadov zostať na 5.7%, ale zmena zamestnanosti pravdepodobne spomalí na 10 300 z 37 400 naposledy. Slabšie čísla by mohli podkopať Austrálsky dolár, avšak záležať bude hlavne od zasadnutia FOMC a aký sentiment bude na trhu po tejto udalosti.

Ráno bude zasadať Švajčiarska centrálna banka a neočakávajú sa žiadne zmeny v monetárnej politike, sadzba tak zostane na -0.75%. Konferencia po zasadnutí by ale mohla vyvolať pohyby na Švajčiarskom franku.

Poobede bude rozhodovať o monetárnej politike aj Bank of England a ani tu by nemali nastať žiadne zmeny v monetárnej politike. Sadzba bude ponechaná na rekordnom minime 0.25% a objem QE na 435 mld. EUR ročne. Vzhľadom na rastúcu infláciu by mohol byť komentár mierne pozitívny. Na druhej strane je tu ale politická neistota, čo by mohlo BoE odradiť od optimizmu.

Americká seansa prinesie vo štvrtok sériu marginálnych dát: žiadosti o podporu v nezamestnanosti, importné ceny, index výrobnej aktivity Empire State a Philly Fed, ako aj využívanie kapacít a priemyselnú produkciu. Tieto makro čísla nezvyknú hýbať trhmi, no mohli by potvrdiť spomalenie Americkej ekonomiky.

Piatok začne v noci zasadnutím Bank of Japan a ani tu sa nečaká žiadna zmena v monetárnej politike. Komentár však bude pre trh zaujímavý a mohol by rozhýbať hlavne japonský jen. Akcie zvyknú reagovať na jen, takže aj tento trh by mohol byť volatilnejší.

Poobede budú zverejnené stavebné povolenie a začaté stavby domov z USA, čo môže ovplyvniť investovanie do akcií realitného sektora. Chvíľu za tým ešte uvidíme spotrebiteľskú dôveru podľa Univerzity of Michigan.

Nemecký akciový index DAX sa po úvodnom poklese znova tlačí na historické maximá. Investičné fondy využili utorkový pokles len na nákup akcií a nasledovala trojdňová rally. Aktuálne je rezistencia okolo 12,830, kde sa nachádzajú historické maximá. Jej zdolaním by sa mal otvoriť priestor až k 13,000 bodom. Výhľad zostáva rally a prepady sú nakupované. Na dennom grafe to navyše vyzerá na formáciu rastového trojuholníku, ktorá by mohla podporiť rast na nové maximá.