Týždenné správy

Štvrtok bude pre investovanie a finančné trhy kritický deň

05.06.2017

Piatkové čísla z Amerického trhu práce priniesli na trhy sklamanie. Americká ekonomika podľa oficiálnej vládnej štatistiky vytvorila v máji len 138,000 pracovných miest, čo bolo hlboko pod odhadom 181,000. Navyše, aprílové číslo bolo revidované smerom nadol z 211,000 až na 174,000. Americký dolár sa po týchto dátach dostal pod silný výpredaj na celom devízovom trhu.

Obchodovanie na burze bolo po číslach volatilné, avšak prepad bol využitý len na nákup akcií a následne akciové indexy zaznamenali silnú rally na nové maximá. Narástla aj cena zlata k úrovni 1,280 USD, čo sú pre drahý kov viac než mesačné maximá. Výhľad pre Americký dolár tak nevyzerá príliš optimisticky na ďalší obchodný týždeň.

Výnosy na dlhopisoch v USA prudko prepadli a 10 ročný výnos poklesol pod 200 dňový kĺzavý priemer k 2.15%, čo sú takmer sedem mesačné minimá. 30 ročný výnos spadol k 2.8% a tiež sa dostal na sedem mesačné minimá. Klesajúce výnosy znižujú atraktivitu Amerického dolára.

V pondelok budú z EU kalendára zverejnené PMI zo sektora služieb za mesiac máj. Indexy by mali potvrdiť pozitivizmus v Európskej únii. Rovnaký indikátor bude zverejnený aj z UK, avšak tu trh čaká spomalenie na 55.1 z 55.8 naposledy. Počas Americkej seansy uvidíme ISM z nevýrobného sektora, ktorý by mal mierne spomaliť na 57.3 z 57.5.

Utorková nočná seansa bude zaujímavá hlavne kvôli zasadnutiu Austrálskej centrálnej banky. RBA by však nemala vykonať žiadne zmeny v monetárnej politike a hlavná úroková sadzba tak pravdepodobne zostane na 1.5%. Dôležitý ale bude sprievodný komentár, kde by mohla centrálna banka naznačiť budúci vývoj monetárnej politiky, nakoľko ceny nehnuteľností v Austrálii sa stále nachádzajú v bublinovitom teritóriu.

V Európe sú na programe len maloobchodné tržby, ktoré však nezvyknú spôsobiť výraznejšie pohyby a preto by mohlo byť obchodovanie s menami počas utorka relatívne pokojné.

Streda v noci znova prinesie rozruch hlavne na Austrálsky dolár, nakoľko bude zverejnené HDP z krajiny za druhý kvartál, ktoré by malo výraznejšie spomaliť na 0.3% z 1.1% naposledy. Zdá sa, že Austrálska ekonomika nevie nájsť poriadne rastové momentum. V Európe nie je na programe nič prevratné a poobede sa budú obchodníci s ropou sústrediť na zásoby ropy podľa EIA. Cena ropy býva po týchto číslach pravidelne volatilná.

Štvrtková Ázijská seansa bude plná makrodát. V Japonsku publikujú finálny odhad HDP na kvartálnej báze, ktorý by mal skončiť na 0.6%. K tomu ešte Japonci zverejnia bankové pôžičky a bežný účet platobnej bilancie, čo je trhom sledovaný indikátor. Za tým budú nasledovať obchodné bilancie z Číny a Austrálie, čo by mohlo ovplyvniť hlavne komodity a komoditné meny.

Najdôležitejšou udalosťou počas štvrtka ale budú Britské parlamentné voľby. Podľa posledných prieskumov sa náskok Konzervatívnej strany na čele s premiérkou May prepadol už len na 1%. Zdá sa, že libra môže znova zažiť turbulentné obdobie, tak ako tomu bolo minulý rok 24.6. po referende o Brexite. Obchodovanie na burze v Londýne bude určite nervózne a to isté platí aj pre Britskú libru.

Vo štvrtok nás čaká aj zasadnutie Európskej Centrálnej Banky. Monetárna politika by sa meniť nemala a teda sadzba zostane nezmenená na nule, pričom objem QE bude tiež ponechaný na 60 mld. mesačne. Draghi by však mohol naznačiť, či je spokojný s aktuálnym pozitívnym rastovým momentom v EU a či už vidí jasnejšie inflačné tlaky. To by mohli byť pozitívne správy pre euro, nakoľko trh tajne dúfa, že ECB bude zvyšovať sadzby už v tomto roku.

Na druhej strane, neschopnosť uznať dobrú ekonomickú situáciu by mohlo euro poslať smerom nadol, avšak pokiaľ EURUSD zostáva nad 1.12, výhľad je pre spoločnú menu rastový.

Čínske inflačné indexy CPI a PPI odštartujú piatkovú nočnú seansu a tiež by mohli mať vplyv hlavne na komoditné meny. Počas rána uvidíme výrobnú a priemyselnú produkciu z Veľkej Británie.

Náročný týždeň zakončia dáta z Kanadského trhu práce. Trh očakáva nárast miery nezamestnanosti na 6.6% z 6.5% naposledy, avšak zmena zamestnanosti by si mala polepšiť na 11,500 z 3,200 naposledy.

Cena zlata pokračuje v pozitívnom trende a dokázala prelomiť dlhodobú klesajúcu trendovú linku okolo 1,270 USD. To tak znamená ukončenie klesajúceho trendu a možnosť konsolidácie, alebo rastu. Ďalšia rezistencia je tesne pod 1,300 USD. Vývoj ceny zlata bude závisieť hlavne od sentimentu na trhu a Amerického doláru. Zatiaľ však tieto dva fundamenty prajú nákupom zlata.