Týždenné správy

Americký trh práce znova v centre pozornosti

30.05.2017

V pondelok v Amerike oslavujú sviatok Memorial Day a preto bude obchodovanie na burze pozastavené. Vzhľadom na tento sviatok bude prázdny aj Americký kalendár a jediná udalosť, ktorá by mohla vplývať na pondelkové obchodovanie s menami bude prejav guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten by mohol naznačiť o čom sa aktuálne v ECB diskutuje, nakoľko trh začína tajne dúfať vo zvyšovanie úrokových sadzieb v euro zóne ešte tento rok. Akékoľvek naznačenie tohto kroku by v časoch malej likvidity mohlo poslať euro prudko nahor.

Ázijská seansa v utorok prinesie zopár japonských dát a uvidíme spotrebu domácností, mieru nezamestnanosti a maloobchodné tržby. Japonské čísla však nezvyknú mať veľký dopad na obchodovanie s jenom a preto neočakávame nárast volatility.

V Európe sú na programe hlavne čísla z Nemecka, pretože bude zverejnená Nemecká inflácia CPI. Tá by mohla ovplyvniť hlavne investície do nemeckých akcií. Poobede v USA vyjdú dáta osobných príjmov a výdavkov a index spotrebiteľskej dôvery, ktorý by mal zostať za mesiac máj na 120.1 z 120.3 naposledy. Večer bude zaujímavé sledovať NZD páry, nakoľko bude zverejnený report finančnej stability, ktorý zvykne poriadne zahýbať práve Novozélandským dolárom. Tomu sa v posledných dňoch darilo a dostal sa voči doláru na dvojmesačné maximá, keď sa NZDUSD pár obchodoval už okolo 0.7070.

Streda v noci bude obsahovať hlavne Čínske PMI z výrobného aj nevýrobného sektora. Trh očakáva mierne spomalenie, čo by mohlo mať negatívny dopad na komodity a vyššie úročené meny. Európska seansa prinesie nemecké maloobchodné tržby a taktiež aj nemecké dáta z trhu práce. Poobede sa bude pozornosť sústrediť hlavne na Kanadské HDP, ktoré by si malo na mesačnej báze polepšiť na 0.3% z 0.0% naposledy. Kanadský dolár v posledných dňoch skorigoval svoje výrazné straty a pozitívne čísla z ekonomiky by mu mohli pomôcť v ďalšom postupe nahor. Z USA uvidíme PMI Chicago a nerealizované predaje domov. Tieto čísla ale nemajú vplyv na investovanie na trhoch a nespôsobujú výraznejšie pohyby.

Vo štvrtok v noci bude rušno v Austrálii. Zverejnené budú maloobchodné tržby, ako aj veľmi dôležitý indikátor podnikových investícií (tzv. CAPEX – capital expenditure). Ten by si mal polepšiť na 0.6% verzus -2.1% zverejnených naposledy. Takéto pozitívne číslo by mohlo pomôcť najmä Austrálskemu doláru, ale pravdepodobne pozitívne ovplyvní aj investície do akcií v Austrálii. K tomu bude ešte publikovaný aj index výrobného sektora AIG a index komoditných cien.

Počas Európy prídu na trh dáta v podobe PMI indexov z výrobného sektora za máj a tento indikátor uvidíme aj z Veľkej Británie. Americká seansa ale konečne bude obsahovať zaujímavé čísla, konkrétne ADP report zamestnanosti za mesiac máj. Ten by mal zostať pri aprílovom výsledku 177,000 a trh očakáva, že Americká ekonomika vytvorí podľa tejto metodiky 181,000 pracovných miest v máji. Za tým budú nasledovať klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Kalendár ponúkne aj ISM prieskum z výrobného sektora za mesiac máj a analytici odhadujú len marginálny pokles na 54.7 z 54.8 v apríli. Podvečer sú ešte na programe zásoby ropy, ktoré určite ovplyvnia cenu ropy. Minulotýždňové zasadnutie OPECu vo Viedni neprinieslo žiadne prekvapenia a znížená produkcia bola predĺžená o deväť mesiacov. Trh ropu vypredal, avšak piatkový rastový deň ju znova poslal k úrovni 50 USD. Ďalší vývoj ceny ropy bude závisieť hlavne od toho, či sa ropa dokáže udržať nad 50 USD/barel.

V piatok bude nočná seansa pokojná a neobsahuje žiadne dôležité čísla. To isté sa dá povedať aj o obchodovaní počas Frankfurtu. Američania však zverejnia dáta z trhu práce za máj. Miera nezamestnanosti by mala zostať na 4.4%, čo sú cca 10 ročné minimá. Podľa oficiálnej vládnej metodiky by mala Americká ekonomika vytvoriť 186,000 pracovných miest v máji, čo je menej ako 211,000 v apríli. Stále sa však jedná o veľmi dobré číslo. Trh sa bude navyše sústrediť aj rast miezd, ktorý v poslednej dobe stratil rastové momentum a preto aj napriek dobrým číslam non-farm payrolls by mohol byť dolár vypredaný, ak spomalí rast miezd.

Investičné fondy sa veľmi rýchlo nahrnuli do akcií a využili tak cca 2%ný prepad, ktorý nastal po panike ohľadom Donalda Trumpa. Prepad bol využitý na nákup akcií a Americký akciový index SP500 sa dostal na nové historické maximá nad 2,410 bodmi. Trend zostáva rastový a prepady by mali byť využívané na nákup akcií.

Support sa nachádza na minulých maximách okolo 2,400 USD a jeho prelomením by mohol index skorigovať až smerom k 2,380 USD. Na druhej strane je aktuálna rezistencia pri historických maximách na 2,418 USD a ak by býky prekonali tento level, mohli by sme vidieť rast až k 2,430 v prvej rastovej vlne.