Týždenné správy

Pondelkový kalendár chudobnejší na dáta

22.05.2017

Pondelkový kalendár bude naozaj chudobný na dáta a preto by aj obchodovanie na burze mohlo byť menej volatilné. V Európe bude pokračovať zasadnutie ministrov Euroskupiny a počas Americkej seansy uvidíme prejavy troch guvernérov Fedu: Harkera, Brainarda a Evansa. V piatok sa nechal počuť Jim Bullard, že Fed by mal mať stále v rukáve možnosť spustenia kvantitatívneho uvoľňovania (QE), ak by nastali problémy v ekonomike. Táto správa poslala americké akcie silnejšie nahor a Americký dolár bol predávaný.

Utorok bude patriť prevažne európskym dátam a na programe budú prvotné odhady indexov nákupných manažérov (PMI) z krajín euro zóny za mesiac máj. K tomu bude zverejnený aj Nemecký manažérsky prieskum Ifo za máj a chvíľu za tým vyjde aj report finančnej stability od Európskej centrálnej banky (ECB). Na všetky tieto dáta by mohlo reagovať hlavne euro, prípadne nemecké akcie a dlhopisy.

Aj libra bude mať dôvod na volatilitu nakoľko o 11.00 nášho času sa bude konať tzv. inflačné vypočúvanie guvernéra a členov Bank of England ohľadom inflácie a aktuálnej ekonomickej situácie v krajine. Toto vypočúvanie väčšinou spôsobuje výraznejšie pohyby na Britskej libre. Tej sa medzičasom podarilo dostať voči doláru až nad level 1.30, čo sú pre pár GBPUSD pár deväť mesačné maximá. Naznačenie možného zvyšovania sadzieb, alebo zníženia QE v Anglicku by mohlo mať veľmi pozitívny efekt na libru, no na druhej strane by pravdepodobne znamenalo výpredaj anglických akcií.

Z Americkej ekonomiky budú zverejnené iba predaje nových domov, čo by mohlo ovplyvniť najmä investície do akcií realitného sektora.

V stredu sa bude pozornosť sústredovať hlavne na prejav guvernéra ECB Maria Draghiho. Mario Draghi začne rozprávať o 14.45 nášho času a pravdepodobne sa bude venovať aj otázkam inflácie, ekonomického rastu a možno načrtne aj budúce plány ohľadom zvyšovania sadzieb a znižovania QE. Obchodovanie s menami by malo byť počas jeho prejavu volatilné, s výraznejšími pohybmi hlavne na eure. Nemecký DAX index zvykne na prejavy Draghiho taktiež reagovať väčšou volatilitou.

Poobede bude potrebné sledovať zasadnutie Kanadskej centrálnej banky. Úroková sadzba by mala zostať nezmenená na 0.5%, avšak veľmi dôležitý bude sprievodný komentár guvernéra Poloza. Kanadský dolár mal v posledných dňoch problémy, ktoré spôsobil Donald Trump svojimi výrokmi o možnom zavedení cla na import mliečnych produktov a dreva z Kanady. Niektoré kanadské banky dostali zníženie ratingu vzhľadom na negatívne podnikateľské prostredie. Kanadský dolár voči Americkému oslabil na 15 mesačné minimá a pár USDCAD sa dostal až k úrovni 1.37. Preto bude zaujímavé sledovať, či sa guvernér Poloz vyjadrí aj k týmto témam.

Chvíľu za tým sú na programe dáta o zásobách ropy podľa EIA a cena ropy bude po týchto číslach určite volatilná. V piatok sa rope podarilo dostať sa nad 200 dňový kĺzavý priemer a psychologickú bariéru 50 USD a ďalší vývoj ceny ropy bude záležať od toho, či sa ropa udrží nad týmito úrovňami.

Večer bude trh sledovať tzv. FOMC minutes, teda zápisnicu z posledného zasadnutia FOMC, ktoré bolo v apríli. Na poslednom zasadnutí sa nič neudialo a Fed ponechal sadzbu nezmenenú v pásme 0.75 – 1.00%. Aktuálne trh očakáva s cca 80% pravdepodobnosťou, že Americká centrálna banka znova zvýši sadzby ďalší mesiac.

Zaujímavosťou bude aj ohlásenie ročného fiškálneho rozpočtu na Novom Zélande, čo by malo ovplyvniť obchodovanie na NZD pároch. Zverejnené to ale bude vo štvrtok v noci, čo nie sú obchodné hodiny pre európskych obchodníkov.

Vo štvrtok sa začne v Anglicku, kde bude ohlásené HDP za prvý kvartál tohto roka. Keďže sa však jedná o druhý odhad, nemalo by to mať výraznejší dopad na trh. V Amerike uvidíme iba klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Oveľa väčší dopad na trh bude mať zasadnutie OPECu vo Viedni. Trh očakáva ďalšie zníženie produkcie, čo však nemusí nastať. Cena ropy bude počas štvrtka veľmi volatilná a preto treba obchodovať s opatrnosťou.

Počas piatkovej noci prídu na trh čísla Japonskej inflácie, ktoré by mohli ovplyvniť jen. Vzhľadom na to, že sa očakáva rast CPI inflácie na ročnej báze, mohol by Japonský jen mierne posilniť. Americká seansa prinesie druhý odhad HDP z USA za prvý kvartál a objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

Investovanie do amerických akcií bolo v uplynulom týždni pribrzdené, vzhľadom na politickú neistotu ohľadom Donalda Trumpa. Vo štvrtok a piatok však investičné fondy znova nakupovali a akcie vymazali takmer všetky minulo týždňové straty. Výhľad pre americké akcie je aj naďalej rastový a prepady by mali byť využité na nákup akcií.