Týždenné správy

Očakávané udalosti - 20.týždeň 2017

15.05.2017

Pondelkové investovanie na finančných trhoch začne hneď v noci, keď budú zverejnené viaceré makro čísla z Číny, ako napríklad maloobchodné tržby, priemyselná produkcia a priame zahraničné investície. Čínskymi makro dátami bývajú väčšinou ovplyvnené hlavne komoditné meny, ako aj samotné komodity. Do konca dňa však už trh neuvidí žiadne významné dáta a preto by obchodovanie na burze mohlo byť pokojnejšie.

V utorok dopoludnia sa bude pozornosť sústrediť na inflačné indexy z Veľkej Británie. Uvidíme CPI, PPI a HPI infláciu. Libra zvykne byť na tieto čísla citlivá a preto by mohla byť po zverejnení volatilná. Chvíľu za tým je na programe obchodná bilancia z euro zóny, ako aj hrubý domáci produkt z euro zóny za prvý kvartál roku 2017. HDP v euro zóne by malo zostať na 1.7% na ročnej báze a kvartálna zmena sa očakáva na 0.5%. Z Nemecka prídu na trh indexy manažérov ZEW.

Všetky tieto čísla by mohli rozprúdiť obchodovanie na burze v Európe a aktivita by mohla byť väčšia aj pri obchodovaní eurových krosov na forexovom trhu. Výnos na desať ročných nemeckých dlhopisoch zostáva okolo 0.4% a pozitívne čísla ZEW, ako aj HDP z euro zóny by mohli podporiť pokles na výnosoch týchto dlhopisov.

Americký kalendár bude v utorok obsahovať začaté stavby domov a stavebné povolenia za mesiac Apríl. Tieto výsledky zvyknú ovplyvniť hlavne investovanie do akcií realitného sektora. Zverejnené bude aj využívanie kapacít a priemyselná produkcia za apríl.

Stredajšia Ázijská seansa prinesie austrálske indexy dôvery spotrebiteľov a tiež cenové indexy PPI. Austrálsky dolár tak bude mať dôvod na volatilitu. V Európe sa budú investori sústrediť prevažne na dáta z trhu práce z Veľkej Británie, ktoré by mali mať vplyv na anglické akcie, ale aj na Britskú libru. Inflácia v euro zóne by mala byť následne potvrdená na 1.9% medziročne, čo je takmer cieľ Európskej centrálnej banky. Jadrová inflácia sa pohybuje na úrovni 1.4%, čo zatiaľ potvrdzuje skeptický pohľad ECB na udržateľnosť rastu inflácie v euro zóne.

Dôležité dáta pre obchodníkov s ropou budú zverejnené v stredu poobede. Jedná sa o zásoby podľa EIA, na ktoré zvykne cena ropy volatilne reagovať. Investičné fondy by mohli ropu znova posunúť smerom nahor, ak by sa potvrdil pokles zásob v USA z minulého týždňa.

Vo štvrtok v noci je na programe spŕška japonských dát a trhy budú vnímať hlavne Japonské HDP za prvý kvartál, ktoré by malo na ročnej báze posilniť na 1.7% z 1.2% naposledy. K tomu budú publikované aj čísla zahraničných investícií do japonských akcií a dlhopisov.

Zaujímavé určite budú aj čísla z Austrálskeho trhu práce za mesiac apríl. Investori ale čakajú výrazné spomalenie tvorby nových pracovných miest, čo by mohlo mať negatívny dopad na Austrálsky dolár.

Európska seansa prinesie len maloobchodné tržby z Veľkej Británie a Americký kalendár ponúkne klasické štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

V piatok uvidíme počas rána dôležité čísla bežného účtu platobnej bilancie z euro zóny. Tieto dáta môžu mať dopad či už na euro, alebo na európske akcie. Poobede je na programe séria kanadských dát, ktoré určite spôsobia volatilitu na Kanadskom dolári. Zverejnené budú maloobchodné tržby za mesiac marec a inflačné index za apríl. Kanadský dolár je navyše ovplyvnený ropou a tá sa dostala pod dôležitú trendovú linku, čo by mohlo spôsobiť ďalšie straty tejto komodity.

Cena zlata sa odrazila od kritickej supportnej úrovne rastovej trendovej linky, ktorá sa nachádza okolo 1,215 USD. Posledné dva dni nasledoval odraz a zlatu dopomohli aj slabšie inflačné dáta z USA, ktoré v piatok poslali dolár smerom nadol. Zlato sa dostalo už nad 100 dňový kĺzavý priemer a pokračuje v korigovaní strát od začiatku mája.

Prvý špekulačný záujem o predaj zlata by mal byť pri silnej rezistencii okolo 1,240 USD. Ak by sa ju podarilo prekonať, mohol by nasledovať rast k 200 dňovému kĺzavému priemeru tesne pod 1,250 USD. Vývoj ceny zlata v najbližších dňoch tak bude závisieť hlavne od toho, či sa drahý kov udrží nad rastovou trendovou linkou, čo stále udržuje rastový trend v platnosti. Pokles pod 1,215 USD by ukončil rastový trend a zlato by mohlo prepadnúť až k 1,200 USD, prípadne k 1,180 USD.