Týždenné správy

Obchodovanie na burze sa bude odvíjať od Francúzskych volieb

09.05.2017

Investovanie bude v druhom májovom týždni pravdepodobne najviac ovplyvnené nedeľnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Novým Francúzskym prezidentom by sa mal podľa odhadov stať Emanuel Macron. Porazená kandidátka Le Pen bola za odchod Francúzska z euro zóny a jej prehrou by tak mala hrozba rozpadu menovej únie na chvíľu utíchnuť.

Obchodovanie na burze by malo byť po zvolení nového prezidenta znova optimistické, avšak taká rally ako nastala po prvom kole pred dvoma týždni asi nenastane, keďže výhra Macrona už môže byť v trhu započítaná. Trh sa následne bude sústrediť na ekonomické dáta zverejnené v priebehu týždňa.

Ešte počas nedeľnej noci uvidíme Čínsku obchodnú bilanciu za mesiac apríl, ktorá by mala v dolárovom vyjadrení výrazne vzrásť na 35.50 mld. USD z 23.93 mld. USD zaznamenaných v marci. Takýto silný výsledok by mohol ovplyvniť komodity a komoditné meny. Európsky kalendár prinesie len Nemecké továrenské objednávky za marec a počas Americkej seansy sa budú investori sústrediť len na index pracovných podmienok na trhu práce za mesiac apríl.

Utorková seansa prinesie ráno len Nemeckú priemyselnú produkciu, kde sa očakáva výrazný pokles na medzimesačnej báze. Tento indikátor však nezvykne spôsobiť výrazne pohyby na finančných trhoch. Poobede bude zverejnený ukazovateľ tzv. JOLTS pracovných miest v USA, ktorý zahŕňa počet pracovných pozícií v niektorých odvetviach US ekonomiky. Obchodovanie na burze by tak v utorok malo byť pokojnejšie, vzhľadom na absenciu dôležitých makrodát.

V stredu v noci je na programe inflácia z Číny, meraná pomocou indexu spotrebiteľských cien (CPI index). Trh čaká spomalenie inflácie na 6.9% v apríli z 7.6% v marci. Jedná sa o medziročnú bázu. Európsky kalendár znova neponúkne žiadne dôležité makro čísla a americké obchodné hodiny budú tiež bez zaujímavých dát. Zverejnené však budú zásoby ropy podľa EIA a cena ropy zvykne na tieto čísla prudko reagovať.

Večer o 23.00 Európskeho času bude mať zasadnutie centrálna banka Nového Zélandu (RBNZ). Neočakáva sa žiadna zmena monetárnej politiky a úroková sadzba by mala zostať na 1.75%. Reagovať by mal najmä menový pár NZDUSD a jemu príbuzné krosy (EURNZD, NZDJPY..).

Vo štvrtok sa bude hlavná pozornosť sústrediť na zasadnutie Anglickej centrálnej banky (Bank of England). Ani tú sa nečaká zmena monetárnej politiky a sadzba zostane na historickom minime 0.25%, pričom objem kvantitatívneho uvoľňovania bude ponechaný na 435 mld. libier. Zaujímavé bude sledovať rozloženie hlasovania guvernérov. Na minulom zasadnutí jeden z deviatich hlasoval za zvyšovanie sadzieb, čo posilnilo libru. Ak by sme vo štvrtok videli rovnaké prekvapenie, sterling by mohol znova posilniť. Investovanie do akcií vo Veľkej Británii bude taktiež ovplyvnené týmto zasadnutím.

Americká seansa prinesie inflačné indexy PPI (index producentských cien) za mesiac apríl a očakáva sa mierny nárast na mesačnej báze. Na inflačné indexy zvykne reagovať aj cena zlata, alebo aj samotný Americký dolár.

V piatok ráno sú na programe dáta z Nemecka, konkrétne uvidíme inflačné indexy za apríl, ale aj HDP za prvý kvartál tohto roku. To by si malo polepšiť aj kvartálne, aj medziročne. Na tieto čísla by najviac mohol reagovať nemecký DAX index.

Poobede sú na programe dôležité čísla z Americkej ekonomiky a investori sa budú sústrediť na maloobchodné tržby za mesiac apríl, kde sa očakáva prírastok na mesačnej báze. Zaujímavý bude aj index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý by mohol spôsobiť výraznejšiu volatilitu na trhoch. Investičné fondy by sa mohli znova pustiť do nákupov akcií, keďže inflačné prostredie je pre akciové indexy pozitívne.

Americké akcie, ktoré zachytáva SP500 index, sa v prvom májovom týždni pozreli k historickým maximám a spotový index dokázal zatvoriť tesne pod úrovňou 2,400 USD. Prekonaním tejto hranice by mohli akcie vzrásť až k 2,500 USD, čo je psychologická hranica. Index sa stále nachádza v rastovom trende a prepady by mohli slúžiť na nákup akcií, s prvou hranicou podpory okolo 2,380 USD.

 

ANALYTIK JELLYFISH o.c.p., a.s.