Týždenné správy

Nový rok s prvými dátami NFP

02.01.2018
  • Pondelok 1.1.2018:

Bankové prázdniny - finančné trhy zatvorené

  • Utorok 2.1.2018:

O 10:30 uvidíme dáta výrobných manažérov v priemysle ,takzvané PMI manufacturing, ktoré nám hovoria o očakávaniach vo výrobnom sektore. Výsledok dát je trhom očakávaný na 58,0 vs. 58,2 bodu minulý mesiac. Dáta môžu priniesť rast volatility na librové aktíva, no nie sú dôvodom na vytvorenie silnejšieho trendu. 

  • Streda 3.1.2018

V stredu o 10:30 uvidíme dáta PMI zo sektoru stavebníctva. Výsledky budú mať opäť vplyv na librové aktíva a to hlavne v tom prípade ak ich výsledok bude zásadnejšie vzdialený od konsenzu trhu. Ten je 53.2 bodu. O 16:00 uvidíme dáta ISM výrobného sektora z USA. Dáta budú mať vplyv na vývoj USD. Očakáva sa pokračujúce zlepšovanie na 58,3 vs. 58,2 minulý mesiac. O 20:00 bude zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia FOMC, ktorá môže poodhaliť vnútornú diskusiu v rámci Fedu. Zápisnica môže mať čiastočný vplyv na USD no zásadný dopad nemožno očakávať pretože neprinesie viac než samotné rozhodnutie fedu z decembra. Iba budeme vedieť viac o názoroch v rámci Fedu, čo nám môže mierne poupraviť budúce očakávania ohľadom zvyšovania sadzieb. 

  • Štvrtok 4.1.2018

O 10:30 uvidíme do tretice PMI za sektor služieb z UK. Opäť čiastočný vplyv možno očakávať len na librových aktívach. O 14:15 uvidíme dáta ADP. Predstihové dáta k piatkovým NFP. Dáta ADP budú netradične zverejnené vo štvrtok a nie v stredu, dôvodom je fakt, že v pondelok bol sviatok a trh bol zatvorený. Preto sa zverejnenie tohto výsledku posunulo o deň neskôr. O 17:00 uvidíme dáta zásob ropy, taktiež netradične s posunom na štvrtok namiesto stredy. Dáta budú dôležité pre obchodníkov na rope.

  • Piatok 5.1.2018

V piatok uvidíme o 11:00 výsledky inflácie z EZ, jedná sa o prvý odhad ktorý má na vývoj eura najsilnejší vplyv. Dáta sa čakajú s poklesom na 1,4% vs. 1,5% minulý mesiac. Treba však zdôrazniť, že ECB začiatkom roka očakáva mierne spomalenie inflácie čo by malo byť len dočasné. ECB to proklamovala na poslednom zasadnutí centrálnej banky. Zásadnejší prepad by však mal prirodzene negatívny vplyv na euro a naopak. O 14:30 uvidíme report NFP, ktorý nám komplexne analyzuje americký trh práce. Dáta sú dôležité pre ďalšie smerovanie monetárnej politiky Fedu. Kľúčovým ukazovateľom je mesačný rast miezd ktorý je indikátorom budúcej inflácie. AJ rastú mzdy nad očakávania dá sa predpokladať že aj inflácia bude rásť nad očakávania a teda rast sadzieb môže byť rýchlejší. Táto logika platí rovnako aj v opačnom smere. O 14:30 budú prezentované dáta aj z kanadského trhu práce. Dôležité pre obchodníkov CADu. Piatok ukončí o 16:00 výsledok amerického ISM sektora služieb.