Mesačné správy

JFOCP - November

05.12.2017

Mesačník sumarizuje dôležité a zaujímavé udalosti z oblasti finančných trhov za posledný mesiac a má poskytnúť čitateľovi ucelený obraz o udalostiach, ktoré sa diali na trhu. 

 

USD

Fed v decembri zvýši sadzby

 • Pravdepodobnosť decembrového zvýšenia sadzieb je podľa Fed Funds Futures na úrovni 96,7%. Čo môžeme definovať ako plné započítanie trhom. Rast sadzieb bude mať tak minimálny vplyv na USD. Väčšiu pozornosť tak obchodníci budú venovať výhľadu pre budúci rok 2018, čo v trhu nie je započítané a úprava týchto očakávaní bude hlavným hýbateľom na USD počas decembra. 

 

 

Novým šéfom Fedu bude Powell

 • Novým šéfom Fedu sa stane Powell, ten bol nominovaný D. Trumpom na schválenie do kongresu a do senátu. Powell je republikán a D. Trump s ním bol najkomfortnejší. Mal by pokračovať v kontinuite monetárnej politiky J.Yellenovej. Doteraz vystupoval ako mierny holub v rámci štruktúr FOMC, čo v preklade znamená, že je naklonení pomalšiemu zvyšovaniu sadzieb než rýchlejšiemu. Najhorúcejším kandidátom na viceguvernéra Fedu ostáva Taylor. Reakcia trhu na toto menovanie bola minimálna a to aj pre to, že trh s touto variantov počítal už na 80%. 

 

Dolárový index v novembri poklesol o 1,8%

 • Dolárový index počas posledného mesiaca mierne oslabil a to konkrétne o 1,8%. V prípade EURUSD sa to prejavilo rastom hlavného páru o 1,56%

 

EUR

Politika ECB ovplyvnila euro aj začiatkom Novembra

 • Koncom mesiaca október (26.10.2017) ECB rozhodovala o nastavení monetárnej politiky. ECB rozhodla o tom, že sadzby ostanú bez zmeny a program QE sa od nového roku zníži na 30 mld. mesačne. A to až do septembra 2018 – teda predĺženie o 9 mesiacov. Nedefinovali koniec QE a podľa očakávaní si nechali priestor na zmenu objemu aj zmenu trvania programu. Riziká boli označené za vyvážené. Momentum globálnej ekonomiky je rastúce, čo riziká znižuje, na opačnej strane stále hrozí riziko spomalenia rastu inflácie zo strany výmenného kurzu. Kurz bol naposledy označený, že bude ECB pozorne monitorovaný. Hlavným mementom zo zasadnutia je fakt, že ECB rozšírila program QE aj keď znížila jeho objem o polovicu a pokračuje v monitorovaní ekonomických dát. Rozhodnutie sa odzrkadlilo na vývoji páru aj začiatkom novembra.

 

Dlhopisy ostanú naďalej „deformované“

 • Na základe Politiky ECB ostávajú dlhopisy európskych subjektov ale aj krajín naďalej deformované. Nulové sadzby tlačia na pokles výnosu a neprestajný dopyt zo strany ECB zvyšuje ich cenu. Na jednej strane to znižuje náklady krajín a firiem emitujúcixh dlhopisy pri vlastnom refinancovaní, na opačnej strane to skresľuje riziká ktoré sú s týmito dlhopismi spojené a stláča ich rizikovú prirážku nižšie.

 

Jamajská koalícia padla, k stolu sa vracia SPD

 • Takzvaná Jamajská koalícia, ktorá sa črtala v Nemecku po národných voľbách stroskotala ešte v zárodku. Rokovania sa rozpadli na otázke migračnej politiky keď FDP mala protichodný názor oproti víťaznej CDU/CSU. Jamajskú koalíciu malo tvoriť CDU FDP a Zelený. K rokovaciemu stolu s vracia SPD ktorá s CDU vládla v poslednom volebnom období. Je tak opäť možná široká koalícia CDU a SPD.  

 

JPY

Boj rozhodovala o monetárnej politike

 • V Novembri Bank of Japan rozhodovala o moentárnej politike. Banka naďalej ostáva v super uvoľnenom režime. Krátkodobé sadzby ostávajú na úrovni -0,1%. Nákup dlhopisov ostáva na úrovny 80 trl yenov ročne.A cieľ výnosovej krivky 10 ročných dlhopisov ostáva na 0%. Všetci členovia s výnimkou jedného sa zhodli, že súčasné momentum opatrení bude postačujúce na dosiahnutie 2%-ného inflačného cieľa v roku 2019/20 (FY). Banka monitoruje dopady uvoľnených opatrení a nízkych sadzieb na ziskovosť domáceho finančného sektora. Zatiaľ sa tento faktor prejavil len mierne a to aj vďaka tomu, že banky majú vytvorené dostatočné rezervy. Globálny rast je aktuálne dobrý, avšak pre Japonsko naďalej hrozia riziká. Najmä z hospodárskej politiky USA a taktiež geopolitické riziko v spojení so Severnou Kóreou. 

 

Akcie

Daňová reforma pred schválením.

 • Daňová reforma je prakticky schválená. Republikáni majú  dostatočný počet hlasov ako v kongrese tak aj v senáte. Na tieto správy reagovali akcie rastom na nové maximá. Treba však dodať, že značná časť očakávaní je už v trhu započítaná a preto nevidíme zásadný priestor na ďalší rast akcií na základe tejto informácie.

 

Globálne akcie na nových maximách

 • Na základe trhovej kapitalizácie sa akcie dostali na nové historické maximá. Celková trhová kapitalizácia sa tak priblížila k hladine 100 bil. USD.

 

 

General electrics – insiderské nákupy s veľkým objemom

 • Spoločnosť GE je energetický konglomerát a patrí medzi najväčšie a taktiež najznámejšie spoločnosti v USA. Spoločnosť sa venuje prioritne energetike a technologickej infraštruktúre.V poslednej dobe spoločnosť zažíva problémy, ktoré negatívne vplývajú na vývoj ceny akcií tejto spoločnosti. Avšak takýto pokles v prípade GE je pravdepodobne len dočasný.Rovnaký názor má aj niekoľko riaditeľov General Electrics, ktorý v posledných dňoch realizovali takzvané insiderské nákupy v objeme viac ako 55 mil. USD. Aktuálna nízka cena je dostatočným lákadlom a riaditelia danej spoločnosti vedia o budúcom vývoji v rámci vnútorných štruktúr najviac zo všetkých. Žiaden externý analytik z účtovnej závierky nedokáže vyčítať toľko, koľko vie riaditeľ firmy, ktorý v nej sedí každý deň. Ak sa pozrieme na súčasný objem nákupov (55.mil.USD) je pomerne veľký až neštandardný, čo nám naznačuje že v budúcnosti očakávajú obrat a rast ceny akcií.

 

 

Ropa

Ropná dohoda bola predĺžená

 • Ropa si v súčasnosti udržuje svoje relatívne vysoké úrovne tesne pod hladinou 60 USD (WTI). Dôvodom je aj predĺženie dohody o obmedzení produkcie zo strany OPECu. Dohoda bola predĺžená koncom novembra a mala by platiť až do konca budúceho roku 2018. Čiastočne to udržuje cenu ropy vyššie, no ak sa pozrieme na futures kontrakty ropy, ktoré sú ďalej do budúcnosti tu sa očakáva jej pokles. Dôvodom je aj fakt, že americký producenti sa na tejto dohode nepodieľajú a budú ťažiť tolko barelov, koľko bude pre nich ekonomicky výhodné. Ak cena za barel nedokáže pokryť ich produkčné náklady časť vrtov dočasne zatvoria a obmedzia svoju produkciu to bude viesť k rastu ceny a následne môžu produkciu opäť obnoviť aj na zatvorených vrtoch. Ich flexibilita je veľmi dôležitá pre súčasný vývoj cien.

 

Ekonomika

Americký trh bohatne príliš rýchlo.

 • Ak sa pozrieme na rast bohatstva domácnosti je toto tempo rastu vyššie než v prípade rastu HDP. Nožnice medzi bohatstvom domácností a rastom HDP sa rozširujú. Hlavný podiel na tom má rast finančných aktív, ktorý zvyšuje cenu súčasného bohatstva obyvateľstva. Podobnú paradigmu môžeme vidieť aj v Európe. Je to signálom toho, že finančný trh rastie rýchlejšie ako reálna ekonomika a skôr či neskôr sa pomyselné nožnice musia zatvoriť, čo bude prirodzene znamenať výraznejší pokles cien aktív. Do veľkej miery môžeme hovoriť hlavne o akciových trhoch.

 

Súčasná volatilita je na historických minimách

 • Ak sa pozrieme na súčasnú volatilitu na hlavných trhoch, či je to akciový trh v podobe indexu volatility VIX na SP500. Tak vidíme že volatilita je najnižšia na akciách od vzniku merania tohto indexu v roku 1995. Podobný obraz máme na dlhopisoch ktorých volatilita sa meria cez MOVE index. Taktež dáta ukazujú najnižšie úrovne za posledné dekády. Otázka však znie inak, po nízkej volatilite sme vždy videli jej zásadnejší nárast. Vidíme na trhu aktuálne ticho pred búrkou?