Mesačné správy

Október prial zelenej bankovke

10.11.2017

Americký dolár pokračoval počas októbra v korekcii a dolárový index si pripísal na svoje konto cca 1.5% v tomto mesiaci, pričom skončil obchodovanie okolo úrovne 94.50.

Najvýznamnejšie udalosti, ktoré ovplyvnili Americký dolár v októbri boli nasledovné:

ISM prieskum vo výrobnom sektore nečakane vzrástol až na viac než desať ročné maximá, keď skončil za mesiac september na úrovni 60.8, verzus 58.8 v auguste. Ekonómovia odhadovali spomalenie na 57.9. Darilo sa aj nevýrobnému sektoru, ktorý poskočil na 59.8 z 55.3 naposledy. Silné čísla manažérskych prieskumov podporili na devízovom trhu zelenú bankovku.

Trh práce ale nevyslal veľmi dobré signály a ADP report zamestnanosti poklesol na 135 000 nových pracovných miest, čo bolo výrazne nižšie ako 228 000 v auguste. V rovnakom tóne vyšli aj oficiálne dáta z trhu práce. Non-farm payrolls, teda tvorba pracovných miest mimo agrárny sektor skončila na -33 000, teda ekonomika stratila 33 000 pracovných miest. Odhady boli na 82 000 a augustové číslo bolo revidované nahor na 169 000. Trh s týmto spomalením počítal, nakoľko septembrové hurikány spustošili časť východného pobrežia USA a to sa logicky prenieslo do poklesu pracovných miest. Miera nezamestnanosti ale prekvapivo poklesla o dve desatiny na 4.2% a rast miezd zrýchlil. Aj napriek poklesu NFP to boli pre Americkú ekonomiku pozitívne správy. Reakcia dolára bola najprv rastová, ale dolár veľmi rýchlo zisky vymazal, ako zobrazuje graf č.1.

US Dolár / YEN

V stredu 11. októbra bola zverejnená zápisnica z posledného septembrového zasadnutia Fedu. Tam Americká centrálna banka oznámila začiatok predaja dlhopisov zo svojej súvahy a potvrdila záujem zvyšovať sadzby v decembri. Zápisnica teda nepriniesla takmer žiadne nové správy a preto aj volatilita po zverejnení bola minimálna.

Piatok 13. priniesol inflačné indexy CPI z Ameriky. Ročná zmena poskočila na 2.2% z 1.9%, avšak nestačila na odhady analytikov na 2.3%. Mesačná báza si polepšila o desatinu na 0.5%. Jadrová inflácia ale zostala na 1.7% v medziročnom porovnaní.

Spolu s tým sme videli aj čísla maloobchodných tržieb za mesiac september a tie výrazne zrýchlili na 1.6% oproti -0.1% v minulom mesiaci. Darilo sa aj jadrovým tržbám. Vzhľadom na mierne sklamanie z nedostatočnej inflácie sme ale videli pokles zelenej bankovky po týchto dátach.

Ďalšie dôležité dáta boli zverejnené až 25. októbra. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby poskočili na 2.2% a jadrový indikátor si tiež polepšil na 0.7%. ďalšie pomerne pozitívne dáta z Americkej ekonomiky. Predaje nových domov preukázali nárast až na 667 000 anualizovane, čo bola najvyššia úroveň za posledných desať rokov.

O dva dni sme boli svedkami veľmi dobrého čísla HDP z USA, keď Americká ekonomika rástla tempom až 3.0% v druhom kvartáli, čo bolo nad odhadmi analytikov 2.7% a len veľmi mierne pod minulým kvartálom na 3.1%. Cenový index HDP tiež zaznamenal výraznú zmenu k lepšiemu, keď skončil na 2.2%.

Japonský jen v októbri oslabil o cca 1.5% po tom, čo na pár USDJPY prišiel nákupný záujem po otestovaní 200 dňového kĺzavého priemeru nad 111.50. Zasadnutie Bank of Japan koncom mesiaca potvrdilo výrazne holubičí slovník a nový člen rady guvernérov volá ešte po väčšom uvoľnení monetárnej politiky. To symbolizuje, že BoJ tak skoro utesňovať monetárnu politiku nebude a preto by mohol jen zostať pod predajným tlakom. Graf č.2 poukazuje na otestovanie 200 dňového priemeru a následný odraz páru smerom nahor.

Graf US Dolár / YEN

Pre Austrálsky dolár to tiež nebol pozitívny mesiac a stratil viac než 2%, keď s voči doláru prepadol aj pod 200 dňový priemer pri 0.7650. Začiatkom októbra rozhodovala o monetárnej politike Austrálska centrálna banka a ponechala všetko bez zmeny – úroková sadzba teda zostala na 1.5%. Trh z toho veľmi potešený nebol, keďže ostatné centrálne banky vyspelých krajín začínajú pomaly utesňovať monetárne politiky. V Austrálii sa to však tak skoro nechystá a preto by mohol Austrálsky dolár pomaly strácať svoju výhodu vyššie úročenej meny.

Dva dni za tým sme videli aj slabé maloobchodné tržby, ktoré ďalej spomalili z -0.2% na -0.6% a po dátach začal Austrálsky dolár výraznejšie klesať, ako zobrazuje graf č.3.

 

Pozitívnymi dátami v októbri boli čísla z pracovného trhu. Miera nezamestnanosti si polepšila na 5.5% z 5.6% naposledy a tvorba pracovných miest spomalila síce z 53 000 na 19 800, čo bolo ale viac ako odhady na 14 100 a preto čísla zobral trh s miernym nákupným záujmom.

Austrálsky dolár ale zaklincovali inflačné indexy CPI, ktoré boli na programe 25. októbra. Kvartálna báza skončila na 0.6%, čo bol síce nárast z 0.2% naposledy, ale pod konsenzom 0.8%. Ročná zmena dokonca spomalila o desatinu na 1.8%, pričom trh čakal nárast na 2.0%. Aussie po dátach instantne stratil asi 1% a pokračoval v poklese aj v ďalších dňoch. Slabšia inflácia totiž môže viesť k ďalšiemu odloženiu zvyšovania sadzieb.

Australský Dolár / US Dolár graf

Britská libra voči doláru stratila asi 1.5% a pokračovala v poklese z dlho mesačných maxím, pričom sa pár GBPUSD dostal naspäť k úrovni 1.31. Neistota ohľadom rokovaní o Brexite, kde za prvé štyri kolá neprišlo k žiadnemu progresu, stále drží libru pod negatívnym tlakom. Okrem toho spomaľuje aj ekonomika a makro dáta nie sú optimistické.

Výrobné PMI spomalilo za september na 55.9 z 56.7 naposledy, pričom PMI zo stavebného sektora skončilo už dokonca v pásme recesie na 48.1 a prepadlo z 51.1 v auguste. Jedine sektor služieb si mierne polepšil na 53.6 z 53.2 predtým.

Inflácia v Británii podľa očakávaní vyskočila až na 3.0%, čo vyvolalo výpredaj na libre, aj napriek očakávaniam zvyšovania sadzieb. Pár GBPUSD stratil až jednu figúru aj napriek vyššej inflácii. Zobrazuje to graf č. 5.

Graf UK Libra / US Dolár

Jediným segmentom Britskej ekonomiky, ktorý zostáva silný, je trh práce. Miera nezamestnanosti %zostala na 4.3%, ale problémom zostáva malý rast miezd, ktorý dosahuje iba 2.2%. Sklamali aj maloobchodné tržby a prepadli medzimesačne až o 0.8%, pričom analytici odhadovali pokles iba na -0.1% z 0.9% naposledy.

Koncom mesiaca bolo zverejnené aj Britské HDP za tretí kvartál a to si polepšilo o desatinu na 0.4% medzikvartálne, pričom ročná zmena zostala na 1.5%. Ekonómovia čakali mierny pokles a keďže boli čísla nad odhadmi, vyústilo to v mierny rast libry. Tá však do konca mesiaca pokračovala v neistom obchodovaní s klesajúcimi tendenciami.

Poslednou sledovanou menou je Kanadský dolár a ten tiež v októbri výrazne oslabil a odpísal si až 3.5%. USDCAD sa znova priblížil k psychologickej úrovni 1.30 a obchodovanie v októbri skončil tesne pod touto hladinou.

Prvým znepokojivým výsledkom bola Kanadská obchodná bilancia, ktorá nečakane rozšírila deficit na 3.4 mld. CAD verzus -3.0 mld. CAD predtým. Trh čakal zníženie deficitu na 2.6 mld. USD. Silnejší Kanadský dolár v posledných týždňoch tak začína škodiť ekonomike.

Dáta z trhu práce nedopadli až tak zle, aj keď zmena zamestnanosti spomalila na 10 000 z 22 200 naposledy, ale miera nezamestnanosti poklesla na 6.2%.

Prvý silnejší výpredaj prišiel na Kanadský dolár po slabých dátach CPI. Spolu s nimi boli zverejnené aj slabučké čísla maloobchodných tržieb. Pár USDCAD po týchto číslach vzrástol o cca 150 pips. Zobrazuje to graf č.6.

US Dolár / Kanadský Dolár index

Veľkým negatívom pre Kanadský dolár bolo aj októbrové zasadnutie Bank of Canada. Tá síce ponechala sadzby nezmenené na 1.00%, ale komentár bol negatívny a holubičí. To investorov nepotešilo a CAD stratil ďalších takmer 200 pips. Zbytok mesiaca pár USDCAD konsolidoval okolo úrovne 1.29.