Mesačné správy

September priniesol oživenie pre zelenú bankovku

07.10.2017

Prvý septembrový deň bol hneď piatok a tak sme boli svedkami čísiel z Amerického trhu práce. Tie však investorov vôbec nepotešili. Tvorba nových pracovných miest (non-farm payrolls) za august skončila len na 156 000 verzus nadol revidovaných 189 000 (z 209 000) v minulom mesiaci. Miera nezamestnanosti si pohoršila o desatinu percenta na 4.4% a rast miezd takisto zaostal za očakávaniami. Čísla boli dosť negatívne, avšak dolár na páre s jenom klesol v prvotnej reakcii a následne bol pokles skúpený, ako zobrazuje graf č.1.

Graf US Dolár / JPN YEN

Rýchlemu vymazaniu strát po NFPčkách dopomohol veľmi dobrý výsledok ISM z výrobného sektora, ktorý si v auguste polepšil na 58.8 z 56.3 v júli. Zložka cien zostala nezmenená na 62.0.

Utorok piateho septembra sme videli zasadnutie Austrálskej centrálnej banky. RBA už nejakú dobu nepriniesla nič nové a presne v tom istom duchu sa nieslo aj toto zasadnutie. Centrálna banka poznamenala, že silný Austrálsky je výsledkom slabého Amerického dolára a že bude mať negatívny dopad na infláciu a ekonomický rast v krajine. Austrálsky dolár zostal aj po tomto zasadnutí nakupovaný a pár AUDUSD sa pretlačil cez úroveň 0.80 smerom nahor.

Na ďalší deň v stredu ale potešilo HDP z Austrálie, ktoré za druhý kvartál poskočilo z 0.3% až na 0.8% a to ďalej podporilo Aussieho na Forexovom trhu.

Najväčšia pozornosť sa sústredila na zasadnutie Kanadskej centrálnej banky. Oficiálny konsenzus smeroval k ponechaniu sadzby na 0.75%, avšak niektorí ekonómovia očakávali zvýšenie na 1.00%, vďaka super silnému HDP, ktoré Kanada zverejnila ešte koncom augusta. Tak sa aj stalo a BoC zvýšila úrokovú sadzbu druhý krát tento rok na 1.00%. Kanadský dolár po tomto rozhodnutí získal asi 250 pips a pár USDCAD prepadol pod úroveň 1.22, ako naznačuje graf č.2.

US Dolár / Kanadský Dolár

Chvíľu za tým sme videli ešte ISM nevýrobného sektora z USA za august, ktoré síce poskočilo na 55.3 z 53.9, ale nestačilo na odhady 55.8.

Štvrtok 7.9. priniesol dlho očakávané zasadnutie ECB. Na monetárnej politike sa nič nezmenilo: hlavná sadzba zostala na 0.0%, depozitná sadzba na -0.4% a objem kvantitatívneho uvoľňovania na 60 mld. EUR mesačne. Draghi na tomto stretnutí nič nové nepovedal a QE by malo bežať do konca roka. Odsunul tak odhady o tom, že by mohol už v septembri oznámiť zníženie QE, resp. dátum jeho ukončenia. To sa však pravdepodobne dozvieme až v októbri. EURUSD pár posilnil o cca 100 pipov po tejto konferencii a dostal sa nad úroveň 1.20.

Druhý septembrový piatok boli zverejnené dáta z Kanadského trhu práce a tie vyšli perfektne. Zmena zamestnanosti poskočila z 10 900 na 22 200 a miera nezamestnanosti si polepšila o desatinu percenta na 6.2%. CAD znova pokračoval v posilňovaní.

Utorok 12. septembra potešila obchodníkov inflácia z Británie, ktorá medziročne vzrástla na 2.9% a vrátila sa tak ku svojim cyklickým maximám. Sterling po tomto čísle vzrástol takmer o 100 pips a vrátil sa nad úroveň 1.33. Za tým nasledovali čísla z trhu práce v stredu 13. septembra, tiež z Británie. Rast miezd zostal na 2.1% a nepolepšil si na 2.3% ako sa očakávalo, žiadosti o podporu v nezamestnanosti však znova poklesli. Aj toto boli dobré čísla pre libru.

Nasledujúci štvrtok sme boli svedkami veľmi dobrých čísiel z Austrálskeho trhu práce. Zmena zamestnanosti vyskočila z 29 300 až na 54 200 a miera nezamestnanosti zostala na 5.6%. Aussie po číslach vzrástol, nedokázal však zisky dlho udržať, nakoľko čínske dáta výrazne sklamali, čo malo vplyv na komoditné meny. Čínska priemyselná produkcia, maloobchodné tržby aj investície do dlhodobého majetku spomalili a to vyvolalo na trhu mierny nepokoj.

Najväčšia volatilita ale prišla po zasadnutí Bank of England. Na monetárnej politike sa nič nezmenilo a sadzba zostala na historickom minime 0.25%, pričom objem QE bol ponechaný na 435 mld. GBP. Dvaja guvernéri z deviatich hlasovali za zvyšovanie sadzieb, tak ako naposledy. Čo však poslalo libru do nebies bol komentár centrálnej banky. BoE potvrdila, že pravdepodobne už nastal čas na zvyšovanie sadzieb a utesňovanie monetárnej politiky by malo byť rýchlejšie, než aktuálne očakávajú investori. To spôsobilo senzáciu a kábel sa dostal postupne až na 1.36, čo boli najvyššie úrovne od Brexitu. Dokumentuje to graf č. 3.

Libra vs US Dolár

Americká seansa popoludní priniesla dobré inflačné indexy CPI za mesiac august, čo dokázalo podporiť zelenú bankovku voči ostatným svetovým menám. Hneď v piatok to ale pokazili maloobchodné tržby z USA, ktoré nečakane spomalili z minulých úrovní a tak sa dolár dostal znova pod predajný tlak.

Tretí septembrový týždeň sa trh sústredil hlavne na výstup zo zasadnutia FOMC, ktorý bol zverejnený v stredu večer. Americká centrálna banka ponechala sadzbu fed funds bez zmeny v pásme 1.00 – 1.25%, ale podľa očakávaní oznámila plán na predaj dlhopisov zo svojej súvahy. Bondy sa začnú predávať v októbri a mesačný objem by mal byť 10 mld. USD, pričom sa očakáva nárast na 50 mld. v roku 2018.

Čo bolo ale pomerne prekvapujúce bolo ponechanie projekcií sadzieb na nezmenených úrovniach aj napriek slabým makro dátam. To tak znamenalo, že Fed je stále pripravený zvyšovať sadzby v decembri. Zelená bankovka po tomto zasadnutí prudko vzrástla, nakoľko bolo viac jastrabie ako sa predpokladalo. EURUSD pár prepadol o viac než 100 pips ako dokumentuje graf č. 4.

Euro Fx vs US Dolár

Zaujímavé čísla prišli v piatok 22. septembra z Kanady. Inflácia vyšla pod konsenzom, ako aj jadrové maloobchodné tržby, čo viedlo k výberu ziskov z Kanadského dolára a ten oslabil voči ostatným svetovým menám.

Nedeľa 24. septembra priniesla Nemecké voľby. Vyhrala ich CUD na čele s Merkelovej, avšak jej preferencie poklesli a do vlády sa dostanú aj iné strany. Investori to zobrali negatívne a euro otváralo obchodovanie s medvedím gapom.

V stredu sa investori sústredili hlavne na objednávky tovarov dlhodobej spotreby z USA, ktoré si výrazne polepšili na mesačnej báze. Volatilita na USD avšak nebola po číslach vysoká. V noci rozhodovala centrálna banka Nového Zélandu o úrokových sadzbách a žiadne prekvapenia sa nekonali. Sadzba zostala na 1.75%. Vzhľadom na pomerne neutrálny komentár sa NZDUSD pár veľmi po zasadnutí nepohol.

Ďalší deň nasledoval HDP za druhý kvartál a finálna revízia poukázala na veľmi slušný rast 3.1%. to už však v trhu bolo započítané a preto dolár ani po tomto čísle nedokázal veľmi posilniť.

Pomerne prekvapivé dáta vyšli v piatok Kanady a HDP na mesačnej báze oslabilo z 0.3% na 0.0%. To bolo znova trhom prijaté negatívne a Kanadský dolár pokračoval v oslabovaní.

V októbri budeme svedkami zasadnutia ECB, kde by centrálna banka mala oznámiť zníženie QE a uvidíme, či dodrží svoje „sľuby“.