Mesačné správy

August priniesol ďalší výpredaj na Americký dolár

06.09.2017

Augustové obchodovanie na devízovom trhu bolo pomerne volatilné a trh čakal hlavne na sympózium v Jackson Hole.

Utorok prvého augusta sme videli zasadnutie Austrálskej centrálnej banky. Monetárna politika zostala bez zmeny a sadzba bola ponechaná na 1.5%. RBA však poskytla mierne negatívny komentár a pravdepodobne jej začína vadiť silný Austrálsky dolár, ktorý rástol hlavne vďaka slabosti zelenej bankovky. Po zasadnutí sa AUDUSD pár vrátil naspäť pod dôležitý level 0.80.

V tento deň sme videli aj finálne čísla európskych PMI indexov z výrobného sektora. Celkový index za euro zónu vo výrobnom sektore skončil na 56.6 z 56.8 naposledy. Americká seansa priniesla dôležité čísla osobných výdavkov a spotreby za júl, ktoré skončili o dosť horšie ako v júni. Spomalil aj index ISM z výrobného sektora na 56.3 za júl oproti 57.8 v júni. Cenová zložka ale výrazne poskočila na 62.0 z 55.0 naposledy a naznačuje možné inflačné tlaky vo výrobnom sektore.

Druhý augustový deň začínal číslami z trhu práce z Nového Zélandu. Tie ale investorov vôbec nepotešili. Kvartálna zmena zamestnanosti za druhý kvartál hlboko prepadla z 1.1% až na -0.2%, aj keď miera nezamestnanosti skončila na 4.8%. Index cien práce zostal na 0.4%. NZDUSD pár stratil cca 50 pips po číslach a začal väčší klesajúci trend, viď graf č. 1.

 

Dolárové býky nepotešil report zamestnanosti ADP za mesiac júl. Ten poukázal na tvorbu pracovných miest len 178 000, čo bolo pod odhadom 187 000 a zároveň aj pod júnovým číslom 191 000. Zelená bankovka pokračovalo po číslach vo výpredaji.

Streda tretieho augusta priniesla finálne PMI indexy zo sektora služieb a za euro zónu vyšlo číslo 55.4, čo bolo v súlade s konsenzom.

Nasledovalo zasadnutie Bank of England, ktorá ponechala monetárnu politiku nezmenenú za zvyšovanie sadzieb hlasovali už iba dvaja guvernéri verzus traja na predchádzajúcom mítingu. Sprievodný komentár bol dosť negatívny a BoE pravdepodobne odloží zvyšovanie sadzieb až na rok 2019. Libra dostala tvrdú ranu a GBPUSD pár prepadol o viac než sto pips, čo dokumentuje graf č. 2.

UK Libra vs US Dolár graf

Americká seansa obsahovala hlavne ISM z nevýrobného sektora za júl a ani tento indikátor nepotešil, keď skončil na 53.9 verzus odhady 56.9 a minulé číslo 57.4.

Prvý piatok v mesiaci už klasicky patril číslam z Amerického trhu práce a videli sme aj výsledky z Kanady.

Americká miera nezamestnanosti si polepšila o desatinu percenta na 4.3% a tvorba pracovných miest mimo agrárny sektor (nonfarm payrolls) skončila na 209 000, čo bolo nad konsenzom 182 000. Minulé číslo bolo revidované o 9 000 nahor na 231 000.

Kanadské dáta ale vyšli dosť slabé a zmena zamestnanosti vyšla na 10 900 z 45 300 v minulom mesiaci. Miera nezamestnanosti ale klesla z 6.5% až na 6.3%. Sklamala aj obchodná bilancia keď sa deficit prhĺbil na 3.6 mld. CAD z -1.4 mld. CAD predtým.

Reakcia na páre USDCAD bola jednoznačne a dolár prudko posilnil, ako zobrazuje graf č. 3.

US Dolár / Kanadský Dolár graf

Druhý augustový týždeň začal inflačnými očakávaniami z Nového Zélandu, ktoré mierne oslabili na 2.1% a dali ďalší predajný impulz pre NZD dolár.

Pozornosť sa následne presunula na štvrtok 10 augusta a rozhodnutie centrálnej banky Nového Zélandu o úrokových sadzbách. Tá zostala nezmenená na 1.75%, ale sprievodný komentár bol holubičí a poslal Kiwi výrazne nižšie, ako zachytáva graf č. 4.

Graf NZ Dolár / US Dolár

Piatok jedenásteho augusta priniesol dlho očakávané dáta inflácie CPI z Ameriky. Indexy však boli sklamaním a nestačili na konsenzus trhu. Ročná zmena skončila na 1.7%, čo bolo lepšie ako 1.6% v minulom mesiaci, ale investori dúfali až v 1.8% rast. Jadrová inflácia zostala na 1.7%. Mesačné zmeny ale tiež nestačili na odhady. Americký dolár po týchto číslach stratil pôdu pod nohami a pokračoval vo výpredaji.

Pondelok 14. augusta priniesol konečne pozitívne čísla z Nového Zélandu, keď kvartálna báza maloobchodných tržieb vzrástla o 2.0%, vysoko nad odhadmi 0.7%. Ani dobré dáta však nezastavili NZD v prepade. Na druhej strane, Čína zverejnila negatívne makrodáta: priemyselnú produkciu, maloobchodné tržby aj investície do hmotných aktív. Komoditné meny preto počas noci strácali.

Následne prišla na rad inflácia z Británie, ktorá tiež investorov nepotešila. Ročná zmena skončila na 2.6% a nevzrástla na očakávaných 2.7%. Libra po tomto slabom výsledku stratila viac než 100 pips, ako ilustruje graf č. 5.

Libra vs US Dolár graf

Americká seansa priniesla veľmi dobré dáta maloobchodných tržieb a tak sa mohol Americký dolár dočasne nadýchnuť aj voči ostatným svetovým menám.

Streda 16.8. priniesla ďalší výpredajnú vlnu na zelenú bankovku po zápisnici FOMC minutes z júlového zasadnutia Fedu. Zápisnica potvrdila, že Fed sa so zvyšovaním sadzieb nebude ponáhľať a začína vnímať spomalenie inflácie ako väčší problém. USDJPY pár okamžite stratil okolo 80 pips a začal dlhodobejší pokles.

US Dolár / YEN graf

Piatok 18. obsahoval hlavne kanadské inflačné indexy a inflácia stále zostáva pod cieľom centrálnej banky a na ročnej báze sa pohybuje okolo 1.4%. Rastúce sadzby a silný Kanadský dolár budú pravdepodobne aj ďalej pôsobiť dezinflačne.

Pozornosť sa následne preniesla na posledný piatok v mesiaci, keď sa konala dlho očakávaná konferencia centrálnych bankárov v Jackson Hole.

Počas Americkej seansy boli ešte zverejnené katastrofálne dáta objednávok dlhodobej spotreby, ktoré prepadli až na -6.8% z 6.4% naposledy. Investori ale hlavne čakali na prejavy Janet Yellen a Maria Draghiho.

Janet Yellen sa monetárnej politike vôbec nevenovala, čo bol prvý predajný impulz pre Americký dolár. Rovnako sa tejto téme vyhol aj Draghi a to znamenalo, že ECB asi nevadí silný kurz EURUSD. Draghi mal možnosť poslať euro nižšie, ale nevyužil ju. EURUSD tak pokračoval v raste a prekonal aj magickú hranicu 1.20.

Euro / US Dolár graf

Následne budeme čakať na zasadnutie ECB, ktoré je na programe 7. septembra, kde by mala ECB oznámiť zníženie kvantitatívneho uvoľňovania. Trend na páre je stále rastový a tento scenár by mohol pokračovať aj počas septembra.