Mesačné správy

Júl pokračoval v silných stratách pre Americký dolár

06.08.2017

Júlové obchodovanie prinieslo na trhy volatilitu aj napriek prázdninovej sezóne. Pondelok tretieho júla potešili výrobné indexy PMI z Japonska aj Číny, čo dodalo trhom optimizmus. Spomalil ale výrobný index PMI z Británie, keď vyšiel za jún len na 54.3 z 56.3, čo malo negatívny dopad na Britskú libru. Na druhej strane sa darilo výrobnému sektoru v USA a tam skončil prieskum ISM na 57.8 z 54.9. Negatívom bola inflačná zložka cien, ktorá spomalila na 55.0 z 60.5.

Utorok štvrtého júla sa investori sústredili hlavne na zasadnutie Austrálskej centrálnej banky. Tá sklamala a nespomenula vo svojom komentári zvyšovanie sadzieb, čo bolo trhom prijaté negatívne. Sadzba zostala nezmenená na 1.50%, ale Austrálsky dolár bol silnejšie vypredaný, ako znázorňuje graf. č.1.

Graf č.1: Vývoj menového páru AUDUSD

Austrália vs US Dolár graf

Zdroj: Tradingview.com

Amerika v tento deň oslavovala deň nezávislosti a tak bolo obchodovanie na burze uzatvorené a forex mal len minimálnu likviditu. Streda priniesla hlavne zápisnicu z júnového zasadnutia FOMC, kde Fed zvýšil sadzby na 1.25%. Zo zápisnice sme sa ale nedozvedeli nič prevratné a nálada vo Fede zostávala jastrabia. Americký dolár na to reagoval miernym posilnením.

Vo štvrtok šiesteho júla sklamala tvorba pracovných miest v USA podľa metodiky. Za jún vyšlo číslo len na 158 000, čo bolo pod odhadom 184 000 a výrazne menej než 230 000 v máji. Potešil ale ISM prieskum z nevýrobného sektora, ktorý za jún poskočil na 57.4 z 56.9 v júni.

Prvý piatok každý mesiac patrí dátam z Amerického pracovného trhu. Miera nezamestnanosti poskočila na 4.4% a nonf-farm payrolls (teda tvorba pracovných miest mimo agrárny sektor, počítané vládnou metodikou) skončili na 222 000, nad odhadom 175 000 a 152 000 naposledy. Rast miezd ale zostal slabý. Americký dolár ani po týchto číslach nereagoval príliš volatilne a pár USDJPY zostával s miernym plusom okolo úrovne 114.00.

V piatok sa začalo aj stretnutie krajín G20, kde sa prvý krát oficiálne porozprávali Donald Trump a Vladimír Putin. Nedarilo sa Britskej libre, ktorá spadla po holubičom prejave guvernéra BoE Marka Carneyho. Prepad zobrazuje graf č. 2.

Graf č.2: Vývoj menového páru GBPUSD

Graf Libra vs US Dolár

Zdroj: Tradingview.com

Druhý júlový týždeň začal viac menej až v stredu, nakoľko pondelok a utorok nepriniesli žiadne významné makro dáta. V stredu ale Bank of Canada zvýšila po ôsmich rokoch úrokové sadzby z 0.50% na 0.75% a sprievodný komentár bol celkom pozitívny. Presne v tom istom čase mala prejav aj hlava Fedu Janet Yellen a tá znela celkom holubičo, čo poslalo nahor akciové indexy, ale obchodovanie s dolárom bolo medvedie. Kombinácia zvýšenia sadzieb v Kanade a holubičej Yellen poslali pár USDCAD prudko nadol, ako to dokumentuje graf č. 3. Tento pár klesol za niekoľko hodín až o 250 pips.

Graf č.3: Vývoj menového páru USDCAD

Graf US Dolár vs Kanadský Dolár

Zdroj: Tradingview.com

Piatok 14. júla priniesol ďalší výpredaj na Americký dolár. Inflácia v USA nečakane spomalila na ročnej báze na 1.6% a negatívne vyšli aj maloobchodné tržby za mesiac jún. Zelená bankovka tak pokračovala vo výpredaji a pár EURUSD sa priblížil k úrovni 1.15.

Tretí júlový týždeň začal pozitívne pre komoditné meny. Čína reportovala dobré dáta HDP, fixných investícií a priemyselnej produkcie. Nárastom na to reagoval hlavne Austrálsky dolár.

Utorok 18. júla priniesol silný výpredaj na Britskú libru, nakoľko inflácia medziročne poklesla na 2.6% z 2.9%. To znížilo šance zvyšovania sadzieb v Británii a GBPUSD pár instantne prepadol o sto pips.

Najväčšia volatilita v tomto týždni ale prišla vo štvrtok. Odštartovala to Ázijská seansa a čísla z Austrálskeho trhu práce. Zmena zamestnanosti spomalila z 38 000 na 14 000 a Aussie po dátach mierne oslabil.

Za tým nasledovalo zasadnutie Bank of Japan. Ani tu nenastal žiadny posun k utesňovaniu monetárnej politiky, ale Bank of Japan mierne navýšila odhady rastu ekonomiky. Jen na to reagoval miernym posilnením.

Najvýraznejšie pohyby prišli až po zasadnutí ECB. Európska centrálna banka ponechala sadzbu na nule a depozitnú sadzbu na -0.4%. Konferencia sa niesla v holubičom duchu a Draghi potvrdil, že sadzby zostanú na súčasných úrovniach aj dlho po skončení QE. K uvoľňovaniu povedal, že môže byť aj navýšené, resp. predĺžené, ak si to situácia bude vyžadovať. Trh si to ale vyložil tak, že Draghi mal možnosť zastaviť rastúce euro, no nepovedal nič veľmi negatívne a preto bola spoločná mena prudko nakupovaná a dostala sa až nad 1.16, viď graf č.4.

Graf č.4: Vývoj menového páru EURUSD

Euro vs US Dolár

Zdroj: Tradingview.com

V piatok prišli jediné dáta z Kanady a jadrové maloobchodné tržby prepadli z 1.3% až na -0.1%, pričom klasické tržby spomalili o desatinu percenta na 0.6% Inflácia na mesačnej báze spadla do negatívneho pásma. Slabé dáta z Kanady ale nespôsobili výpredaj na Kanadskom dolári a ten vďaka slabosti zelenej bankovky pokračoval v posilňovaní.

Posledný júlový týždeň pokračoval v začatom trende a dolár bol stále pod tlakom. Stredajšie sklamanie z Austrálie, kde inflácia za druhý kvartál spomalila z 0.5% na 0.2% nepriniesol výraznejšie straty pre Austrálsky dolár.

Následne sa trh začal sústrediť na zasadnutie FOMC. Monetárna politika sa nemenila a sadzba zostala na 1.25%. Komentár bol ale mierne holubičí a investori už neočakávajú zvyšovanie sadzieb tento rok. Americký dolár znova padal a voči jenu poklesol o viac než sto pips.

Graf č.5: Vývoj menového páru USDJPY

Graf US Dolár vs Yen

Zdroj: Tradingview.com

V piatok 28. júla vyšiel prvý odhad Amerického HDP za druhý kvartál a poskočil na 2.6% z 1.4% naposledy. Cenový index PCE a aj index miezd však skončili slabšie a tak bol Americký dolár znova vypredaný. Celý júl sa tak niesol v znamení siných strát zelenej bankovky, avšak august býva podľa sezónnych dát silný mesiac. Uvidíme ako sa bude dariť doláru v najbližších dňoch.