Mesačné správy

Silný mesiac !

08.06.2017

Pondelok prvého mája bol vo viacerých krajinách EU štátny sviatok a tak sa obchodovalo viac menej iba v Amerike. Kalendár bol ale pomerne plný a priniesol viacero významných dát. ISM prieskum z výrobného sektora za apríl spomalil na 54.8 z 57.2 naposledy a taktiež spomalila aj zložka cien na 68.5 z 70.5 Tento index odštartoval sériu slabších amerických dát počas celého mesiaca. Osobné výdavky a osobné príjmy si tiež pohoršili na mesačnej báze. Vzhľadom na nižšiu likviditu ale Americký dolár výraznejšie nereagoval. Hneď za tým v noci nasledovala zápisnica z posledného zasadnutia Bank of Japan, ako aj príhovor guvernéra Bank of Japan Kurodu. Tieto udalosti ale nepriniesli nič prekvapujúce, ale USDJPY pár sa dostal nad úroveň 112.00. Rušná noc pokračovala zasadnutím Austrálskej centrálnej banky. Tá ponechala podľa očakávaní monetárnu politiku nezmenenú a sadzba zostala na 1.50%. Sprievodný komentár bol ale mierne negatívny, nakoľko centrálnej banke začína vadiť bublinovitá situácia na Austrálskom realitnom trhu. Austrálsky dolár po tomto zasadnutí strácal, aj keď prepad nebol dramatický. AUDUSD pár pomaly klesal k úrovni 0.7500. V Európe sme videli len mieru nezamestnanosti za marec a tá zostala na 9.5%. Miera nezamestnanosti dlhodobo klesá, čo podporuje exit z uvoľnenej monetárnej politiky ECB. Prvú stredu v máji odštartovali dáta z trhu práce z Nového Zélandu a tie vyšli prekvapujúco pozitívne. Miera nezamestnanosti poklesla na 4.9% z 5.2% naposledy a zmena zamestnanosti si polepšila na 1.2% z 0.7% predtým. Dáta boli za prvý kvartál 2017. Novozélandský dolár po dátach posilnil, ale nárast bol rýchlo vypredaný a kiwi rýchlo vymazal celé zisky.

Silný mesiac

Nasledovalo HDP z euro zóny, ktoré bolo za prvý kvartál potvrdené na 1.7% na medziročnej báze. Kvartálna zmena skončila na 0.5%. Európske akcie, ani euro neboli výsledkami ovplyvnené. Poobede prebrali štafetu americké čísla a ADP report zamestnanosti vyšiel za apríl na 177 000, čo však výrazne menej ako 255 000 v minulom mesiaci. Americký dolár však ani na toto číslo príliš nereagoval a skôr vyčkávala na večerné zasadnutie Fedu. Monetárna politika sa ale nezmenila a sadzba bola ponechaná na 1.00%. Sprievodný komentár bol mierne jastrabí a podľa rétoriky je centrálna banka pripravená pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj naďalej. Zelená bankovka po týchto číslach vyštartovala smerom nahor a USDJPY pár vzrástol cca 40 pips v prvotnej reakcii. Vďaka pozitívnemu sentimentu rástli aj americké akcie.

US Dolár vs Yen

Ďalšie dôležité čísla prišli v piatok piateho mája. Ako už býva zvykom, každý prvý piatok v mesiaci sú zverejnené dáta z Amerického práce. Podľa oficiálnych vládnych údajov vytvorila Americká ekonomika v apríli až 211 000 pracovných miest, čo bolo výrazne viac než 79 000 v mesiaci pred tým. Trh očakával len 185 000 miest. Miera nezamestnanosti si polepšila na 4.4% z 4.5% predtým. Rast miezd ale nenaplnil odhady analytikov. Americký dolár po dátach v prvotnej reakcii posilnil, avšak následne bol vypredaný a EURUSD pár pokračoval v raste smerom k 1.10.

Euro Fx / US Dolár

Cez prvý májový víkend sme sa dozvedeli meno nového Francúzskeho prezidenta, ktorým sa podľa očakávaní stal Emanuel Macron. Ten v druhom kole s výrazným náskokom porazil Marine Le Pen. Toto však už bolo v trhu započítané po prvom kole volieb a preto sme videli pokles EURUSD naspäť k úrovni 1.09. Druhý májový týždeň bol pokojnejší, čo sa makro dát týka. V pondelok boli zverejnené dáta z Číny, ktoré ukázali, že Čínska obchodná bilancia výrazne vzrástla v apríli na 38.05 mld. USD z 23.92 mld. USD v minulom mesiaci. Import ale spomalil z 20.3% na 11.9% a export z krajiny poklesol na 8.0% z 16.4% v minulom mesiaci. Ďalšie dáta z Číny prišli v stredu a konkrétne inflačné indexy. Inflačný index PPI (inflácia producentských cien) poklesla na ročnej báze na 6.4% z 7.6% naposledy, avšak inflácia CPI (inflácia spotrebiteľských cien) poskočila medziročne z 0.9% na 1.2%. Komoditné meny však na tieto čísla nereagovali. Večer prišlo zasadnutie Rezervnej banky Nového Zélandu. Sadzba bola ponechaná na rekordnom minime 1.75%, pričom komentár centrálnej banky bol výrazne holubičí. RBNZ potvrdila, že nie je spokojná s aktuálnym vývojom a bude musieť ponechať monetárnu politiku uvoľnenú dlhšiu dobu. To znamená, že jednak sa sadzby nebudú zvyšovať, ale mohli by ešte aj poklesnúť. Kiwi na tieto správy reagoval masívnym výpredajom a spadol o cca 100 pips, čo je takmer 1.5% prepad. Tento pokles bol však postupne skúpený.
NZ Dolár vs US Dolár

Vo štvrtok bola na rade ďalšia centrálna banka, konkrétne Bank of England. Tá taktiež ponechala monetárnu politiku bez zmeny, pričom sadzba zostala na 0.25% a objem kvantitatívneho uvoľňovania zostal na 435 mld. GBP ročne. Sedem guvernérov bolo za ponechanie sadzieb na aktuálnej úrovni, pričom jeden hlasoval za zvyšovanie. Libra na toto zasadnutie príliš nereagovala a sterling zostávala pod tlakom vďaka slabým číslam z Britského priemyslu, ktoré boli zverejnené chvíľu pred Bank of England. Záver druhého májového týždňa patril slabším americkým číslam. CPI inflácia na ročnej báze spomalila na 2.2%, avšak jadrová inflácia spadla pod 2.0%, čo bolo trhom vnímané veľmi negatívne. Americký dolár sa vypredal a USDJPY pár poklesol o cca 60 pips. Negatívny sentiment stiahol nadol aj americké akcie, avšak prepad bol využitý na nákup akcií a indexy následne vyštartovali smerom nahor. Spomaľujúca inflácia by mohla vadiť Americkej centrálnej a prípadne odložiť ďalšie zvyšovania úrokových sadzieb. Tretí týždeň v máji začaldobrými maloobchodnými tržbami z Nového Zélandu. Tie si polepšili na 1.5% na kvartálnej báze z 0.8% v poslednom kvartáli 2017. Nedarilo sa ale Číne, kde maloobchodné tržby spomalili z 10.9% na 10.7% a priemyselná produkcia tiež spomalila tempo rastu až na 6.5% z 7.6%. Zdá sa tak, že aj druhá najväčšia ekonomika sveta spomaľuje, čo by mohlo mať dlhodobý negatívny dopad hlavne na komodity. Zaujímavé čísla prišli aj z Veľkej Británie, kde inflácia CPI zrýchlila až na 2.7% medziročne, pričom jadrová inflácia poskočila z 1.8% na 2.4%. Veľké oslabenie sterlingu počas minulého roka, ako aj uvoľnená monetárna politika podporili infláciu. Prudké tempo rastu cien by však malo začať tlačiť na BoE, aby začala monetárnu politiku utesňovať. Libra po číslach najprv vyskočila nahor, avšak rast bol vypredaný a nastal silnejší pokles.
Graf libra / US Dolár

Počas US seansy boli zverejnené dáta z realitného sektoru, ktoré zvyknú ovplyvniť hlavne investovanie do akcií v tomto sektora. Stavebné povolenia v apríli poklesli medzimesačne o 2.5% z 1.26 mil. na 1.229 mil. a začaté stavby domov taktiež poklesli v apríli o 2.6% z 1.203 mil. na 1.172 mil. Jedná sa tak o ďalšiu sériu dát, ktorá počas mája sklamala. Streda 17. mája priniesla CPI infláciu z euro zóny za apríl. Medziročná zmena zostala na 1.9% (čo je takmer cieľ ECB) a jadrová inflácia bola potvrdená na 1.2%. Aj napriek nižšej jadrovej inflácii sa pomaly buduje tlak na ECB, aby začala zvyšovať sadzby a ukončila program kvantitatívneho uvoľňovania. Vo štvrtok sa trh sústredil na ja japonské makrodáta. HDP za prvý kvartál skončilo na kvartálnej báze na 0.5% z 0.3% naposledy, pričom medziročná zmena si polepšila na 2.2% z 1.4% v minulom kvartáli. Výrazne vzrástli aj zahraničné investície do japonských dlhopisov a akcií. Trh práce v Austrálii vyvolal väčšiu volatilitu na Austrálskom dolári. Zmena zamestnanosti za apríl poklesla na 37 400 z 60 000 v marci. Číslo však skončilo nad odhadmi trhu 5 000. Miera nezamestnanosti si polepšila o dve stotiny na 5.7%. Austrálsky dolár po týchto výsledkoch vzrástol o takmer 1%, aj keď zisky postupne stratil.
Austrália vs US Dolár

Piatok priniesol len zmiešané dáta z Kanady, keď sme videli maloobchodné tržby a inflačné indexy. Vzhľadom na nerozhodnosť sa Kanadský dolár po číslach príliš nehýbal. Posledný májový týždeň prišli na trh zaujímavé čísla z Nemecka, keď sa prieskumy manažérov podľa inštitútu Ifo dostali až na niekoľko ročné maximá. Euro po týchto správach dostalo pozitívnu podporu a rástlo. Ekonomiky v euro zóne pokračujú v slušnom tempe, hlavne Nemecko.V USA spomalil predaje nových domov a poklesli až o 11.4% medzimesačne z 642 000 na 569 000. Nedarilo sa ani predaju existujúcich domov, ktoré mesačne klesli o 2.3% na 5.57 mil. Realitný sektor tak tiež začína spomaľovať, či už vo výstavbe, alebo v predaji domov. Kanadská centrálna banka ponechala v stredu úrokovú sadzbu nezmenenú na 0.5%, ale prekvapivo pozitívny komentár guvernéra Poloza poslal Kanadský dolár silnejšie smerom nahor, čo znamenalo prepad USDCAD páru.
US Dolár vs Kanadský Dolár

Posledný piatok v mesiaci priniesol revíziu Amerického HDP za prvý kvartál. Podľa tejto revízie rástlo HDP až o 1.2% verzus 0.7% v minulom odhade. Dolár po dátach dokázal vymazať časť strát, stále sa však jedná o pomerne slabý rast. K tomu boli zverejnené objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré za apríl výrazne spomalil na -0.7% z 2.3% naposledy, pričom jadrový indikátor spadol z 0.8% až na -0.4%.
Máj tak priniesol na trhy dolárovú slabosť. V júni sa budú investori sústrediť hlavne na Britské parlamentné voľby a zasadnutie dvoch kľúčových centrálnych bánk: ECB a Fedu.