Mesačné správy

JFOCP - Mesačník - Marec 2018

12.03.2018

AKCIE

Americké akcie začali nový mesiac - Február priam tragicky. Zaznamenali najväčší týždenný pokles za viac ako dva roky a široký index SP500 našiel svoje krátkodobé dno až o 10 percentuálnych bodov nižšie, ako boli januárové maximá. Najzaujímavejší na celej veci je fakt, že dôvody takto zásadného poklesu sú naďalej nejasné. Americká ekonomika rastie solídnym tempom a daňová reforma bude znamenať krátkodobú finančnú injekciu pre americké firmy. Treba ale priznať, že všetko za cenu vyššieho dlhu v budúcnosti. Úrokové sadzby naďalej rastú len pozvoľne, no ak by sa tempo inflácie zvýšilo, je možné rýchlejšie uťahovanie menovej politiky. Akcie sa budú snažiť v čo najkratšom čase dosiahnuť posledné vrcholy a prekonať ich. V takom prípade by bolo možné prehlásiť, že sa jednalo len o dočasnú korekciu a rastový trend na akciách má potenciál pokračovať.

americké akcie - SP500 graf

 

EURUSD

Kurz EURUSD za posledný mesiac poklesol len minimálne, o 1,3%. To znamená, že dolár si krátkodobo voči euru polepšil, no ak to berieme v širšom kontexte, jedná sa len o dočasnú korekciu. Za posledných 12 mesiacov euro posilnilo voči USD o viac ako 17% a teraz si dolár berie časť týchto strát späť. Bola dosiahnutá psychologická hladina 1,2500 od ktorej sa pár nateraz odrazil nižšie a zdá sa, že to je minimálne krátkodobým vrcholom. 

EURUSD graf

 

DLHOPISY

Americké desaťročné dlhopisy zaznamenali pokles o 0,36%. Ich cena naďalej klesá a naproti tomu výnos rastie. Je to dôsledkom monetárnej politiky Federálnej centrálnej banky, ktorá postupne zvyšuje sadzby a prestáva reinvestovať zisky s už exspirovaných dlhopisov, teda dopyt po dlhopisoch zo strany centrálnej banky klesá.

US 10Y treasury - dlhopisy

 

Zvyšovanie sadzieb v USA

Marcové zvýšenie sadzieb zo strany FEDu je takmer isté. Fed Funds Futures ukazujú, že trhový participanti očakávajú v USA rast sadzieb do pásma 1,5% -1,75% s pravdepodobnosťou 84,5%. Iba 15,5% trhových participantov si myslí, že na marcovom zasadnutí sa sadzby už nezvýšia. V tomto smere treba povedať, že trh je prakticky pripravený na ďalší rast a rozhodujúci bude komentár k zvyšku tohto roka. Trh nateraz započítava len 2 zvýšenia, no členovia FOMC hovoria až o možnosti 4 zvýšení, preto bude komentár k marcovému zasadnutiu pravdepodobne hlavnou udalosťou mesiaca.

FED FUNDS FUTURES