Blog

KEDY JE SPRÁVNY ČAS NA INVESTOVANIE DO CENNÝCH PAPIEROV?

02.05.2017

 

      Toto je druhá najčastejšia otázka, ktorú za tie roky v tomto biznise dostávam. Prvá je: DO ČOHO MÁM INVESTOVAŤ?

Odpovedi na prvú otázku predchádza niekoľko otázok z mojej strany: akú sumu chce niekto investovať? Akú časť z jeho financií tvorí suma na investovanie? Na ako dlho chce investovať? Aké riziko je ochotný podstúpiť za cenu akého očakávaného výnosu? Aké má skúsenosti s investovaním? A mnoho iných. Pretože „do čoho investovať“ je pre každého veľmi individuálna záležitosť a ak mu chceme naozaj kvalitne poradiť potrebujeme vedieť čo najviac. Veľa ľudí očakáva, že im rovno poviem do zlata, do akcií, do Nikkei indexu, do štátnych dlhopisov, do nehnuteľností .. a pod. lenže univerzálny návod uplatniteľný pre všetkých neexistuje.

     Odpoveď na druhú otázku, t.j. KEDY JE SPRÁVNY ČAS NA INVESTOVANIE DO CENNÝCH PAPIEROV? je veľmi jednoduchá: TERAZ.

Vždy sa pousmejem nad „analýzami“ ľudí, ktorí sa o finančníctvo zaujímajú okrajovo alebo zo záľuby ale napriek tomu vám dokážu presne vyargumentovať, prečo je teraz nevhodné investovať  alebo prečo je všeobecne neefektívne investovať do cenných papierov. Napriek tomu je však moja odpoveď vždy rovnaká TERAZ je ten správny čas. Pýtate sa prečo?

      Pretože už od tridsiatych rokov ( r. 1929) kedy padla a skrachovala Newyorská burza a rok po nej vyhlásila Bank of United States úpadok zaznamenala história až po súčasnosť niekoľko míľnikov, kedy si ktokoľvek mohol povedať: „teraz nie je vhodný čas na investovanie napr. do akcií.“ Počas všetkých rokov, či už to boli roky 1939 -1945 ( II. svetová vojna), šesťdesiate roky, kedy sa ujal moci Fidel Castro na Kube, sedemdesiate roky, kedy sa prevalila kauza Watergate a prinútila vtedajšieho prezidenta Nixona USA odstúpiť, 80te roky a tzv. „ čierny pondelok na newyorskej burze“ ( 1987), alebo rok 2001 útok na dvojičky v USA ( akcie zaznamenali pokles 12%), rovnako tak rok 2008 začiatok hospodárskej krízy, kedy skrachovala obrovská investičná banka Lehman Brothers a priniesla so sebou pokles akcií až neskutočných takmer 37% a tiež krach postupne viacerých bánk, problémy v Grécku a následne ak sa pozrieme až po najbližší rok a Brexit vo Veľkej Británii ako aj súčasné prezidentské voľby vo Francúzsku, výsledok volieb v USA a nadchádzajúce voľby v Nemecku.

      Toto všetko boli obdobia a roky, kedy akcie stúpali, alebo naopak klesali, v každom jednom desaťročí avšak výsledok je vždy jeden: NAPRIEK VŠETKÝM UDALOSTIAM SA OBCHODOVALO, INVESTOVALO, ZARÁBALO ALE AJ PRERÁBALO. Týmto chcem len naznačiť, že sofistikované úvahy odborníkov o tom, či je teraz vhodné alebo nie je efektívne investovať do cenných papierov, alebo komodít ( ropa, olej, zlato...) môžu mať tiež za cieľ vytvárať akýsi sentiment na trhu, ktorý podľa mňa do najväčšej miery ovplyvňuje ceny akcií, indexov komodít a pod.

      Každé obdobie, či už roky dvadsiate, tridsiate, štyridsiate, pätdesiate atď. zaznamenali pád aj rast napr. akcií, dôležité je len jedno KTO NA TOM ZAROBIL? Ak si poviete, ja nie, lebo nemám čas to sledovať a neviem sa v tom orientovať, potom to nechajte na odborníkov, napr. na našu spoločnosť, slepé črevo si predsa tiež neoperuje nikto sám, ale zverí sa do rúk špecialistov.

      Čiže ak mi opäť niekto položí otázku: „ KEDY JE TEN SPRÁVNY ČAS NA INVESTOVANIE?“ Moja odpoveď bude rovnaká : TERAZ :-)

Mgr. Lucia Kuruczová

Generálna riaditeľka a členka predstavenstva spoločnosti JELLYFISH o.c.p., a.s.