Blog

Investovanie do akcií je vášeň

24.04.2017

     Ak sa ktokoľvek z vás začne zaujímať o cenné papiere, prvé čo urobí je, že si zadá toto kľúčové slovo do google.com. S najväčšou pravdepodobnosťou vám vyhľadávač ponúkne stránky typu zákon č. 566/2001Z.z. , alebo Centrálny depozitár cenných papierov, poprípade Wikipedia, kde budete mať veľmi jasne vysvetlené pojmy ako „akcia“ „ dlhopis“ a pod.     Otázka je, či Vám tieto informácie postačia k tomu, aby ste sa pre investíciu do cenných papierov aj rozhodli? Odpoveď je podľa mňa NIE. To, čo potrebujete je VÁŠEŇ. Vášeň pre obchodovanie, ten pocit, keď sa ráno zobudíte a ste zvedaví ako sa cez noc zmenili ceny? Čo ich ovplyvnilo? Aké predikcie uvádza ten či onen finančník, alebo ratingová agentúra? Váš záujem, energia, ktorú do toho vložíte, správy, ktoré budete vnímať a samotná vášeň pre všetko okolo cenných papierov Vás naučí ich poznať a zároveň vám dá zmysel v toto investovanie.    

      To, k čomu by som vedela prirovnať investovanie do cenných papierov je napr. stávkovanie, poker a pod. aj keď sa mnohí pri čítaní zamyslia nad tým, prečo prirovnávam investovanie k hazardu. Som presvedčená o tom, že každý jeden človek či už vedome alebo nevedome toto porovnanie urobí tiež. Za niekoľko rokov v tomto biznise, som sa stretla pri konverzáciách o rôznych formách investovania finančných prostriedkov s rôznymi názormi, otázkami, pochybnosťami a strachom klienta z toho, že prerobí, že stratí peniaze, ktoré do toho investoval, že sa môže dostať na mizinu, že všetky peniaze, ktoré by mohol investovať sa okamihom môžu zmeniť na „bankrot“. Sú toto emócie a myšlienky podobné človeku, ktorí stávkuje, ktorí si sadne za pokrový stôl, ktorí vsadí na kone, hokej alebo na červenú šestku? Odpoveď je áno. Akokoľvek sa tomu bude finančník brániť je to tak.     

      Prečo si napr. muž ráno sadne k počítaču a podá si na zápas Real Madrid voči FC Barcelone? Lebo ho baví ten stres, to príjemné pochybovanie, či vsadil správne, to čakanie na výsledok toho či zarobil alebo prerobil. A v konečnom dôsledku ten pocit víťazstva ak sa mu to podarí a zápas mu vyjde. Rovnako je to pri cenných papieroch, investujete peniaze na niečo o čom existujú štatistiky, predikcie, výpočty, očakávania rovnako ako pri futbalovom zápase, viete presne koľko sezón vyhralo dané mužstvo, koľko gólov dal Ronaldo, alebo aká je štatistika výhra vz. prehra týchto dvoch mužstiev a napriek všetkým informáciám a vedomostiam, ktoré máte, môžete prehrať ale napriek tomu podáte zase... V čom je teda rozdiel keď investujete do cenných papierov? V čom je tá emócia iná? V čom je očakávanie zárobku/výhry iné ako pri napr. futbale?

     Podľa mňa je rozdiel veľmi nebadaný, jediné prečo si stavíte na futbal a nie do cenného papiera je ten, že futbal poznáte, baví vás, sledujete ho a tu sa dostávam na začiatočné slová tohto blogu, že investovanie do cenných papierov vás musí baviť, MUSÍTE MAŤ PRE TO VÁŠEŇ. Tá nechýbala žiadnemu finančníkovi, ktorí z tejto vášne zarába napr. Warren Buffet, ktorí okrem toho, že mal a stále má vášeň pre tento typ biznisu mal aj vieru v to, že z toho zbohatne. Mám rada jeho výrok„ Vždy som vedel, že budem bohatý, myslím, že som o tom nikdy ani minútu nepochyboval“   Ak si niekto z vás povie, že na futbal, hokej, poker, ruletu mu stačí minúť menej t.j. pár desiatok eur ale na cenné papiere potrebuje viac peňazí, nemôžem s ním nesúhlasiť, ale práve preto sme ako jediný obchodníci s cennými papiermi prišli s možnosťou kúpiť si jednu akciu najvyššej kvality tzv. blue chip , napr. akcie spoločnosti Facebook, Apple, Google, Microsoft, Coca Cola, Ferarri a pod. ich ceny sú porovnateľné s jedným tiketom na zápas, alebo jedným vkladom na pokrový turnaj. Prinesú vám rovnakú vášeň pri sledovaní ceny, ako napätie pri výhre so straight flush na ruke? Skúste to a sami uvidíte. Ceny akcií sú každý deň aktualizované na našej stránke www.akciaakodarcek.sk alebo www.jellyfishocp.sk v časti akcia ako darček.

     Som presvedčená o tom, že je to najedukatívnejšia forma, ako pochopiť a spoznať fungovanie cenných papierov. Ak si dnes kúpite 1ks akcie spoločnosti Apple, ktorá má hodnotu

144,02  $/akcia ( cena zo dňa 24.04.2017) a zajtra alebo o týždeň uvidíte, že cena je 160 alebo naopak 120 dolárov za kus, bude Vás zaujímať prečo sa takto cena zmenila? Budú pre vás informácie, ktoré tento nárast / pokles ceny spôsobili zaujímavé? Budete ich vyhľadávať? Na všetky otázky znie pravdepodobne rovnaká odpoveď : ÁNO.     Pevne verím, že sa aj cenné papiere stanú vašou vášňou, že vám otvoria myseľ a primäjú vás prahnúť po informáciách okolo seba, pretože všetko čo sa deje okolo vás , je súčasťou finančníctva, dokonca aj samotný, toľkokrát mnou dnes spomínaný futbal, však cena akcie MANCHESTER UNITED dnes stojí len cca 17 € za 1ks akcie :-)

Mgr. Lucia Kuruczová

Generálna riaditeľka a členka predstavenstva

JELLYFISH o.c.p., a.s.