Aktuality

Riziko na trhu rastie - dôvodom je možnosť vojenského konfliktu

11.08.2017

Posledné tri dni nám na trhu výraznejším spôsobom rastie riziko. Vidíme to na raste indexu volatility, ktorý dosiahol najvyššie úrovne od prezidentských volieb v USA. Zlato zaznamenalo najsilnejší dvojdňový rast za posledné roky, a japonský jen taktiež posilňuje voči všetkým hlavným menám ako "bezpečný prístav". Na strane opačnej, do nevôle investorov sa dostali rizikové aktíva a to hlavne akciové indexy. SP500 za posledné tri dni pokleslo o viac ako -2,5%, DJ30 o -1,37% a NAS100 o -3,46%.

Spúšťačom tejto zatiaľ iba miernej paniky, je roztržka medzi americkým prezidentom D. Trumpom a vodcom Severnej Kórei Kim Čong - Unom. Napätie eskaluje a vyhrážky už hraničia pomali s vyhlásením vojnového konfliktu. Dňa 9.8.2017 sa D. Trump vyjadril, že ak Severná Kórea neprestane s provokovaním Spojených štátov zažije devastačný útok aký história ešte nevidela. Čo prirodzene evokuje možnosť použitia nukleárnych zbraní. Kim Čong-Un sa na vonok vždy prezentoval tým, že Severná Kórea má vo svojom arzenále nukleárne zbrane, no či to tak skutočne je vie pravdepodobne len on sám. Môže sa jednať o propagandu aby si u "západnej civilizácie" vydobil rešpekt.

Vodca sa po Trumpovom prejave vyjadril, že Severná Kórea zaútočí na ostrov Guam, kde sa nachádza americká základňa, do polovice augusta. Vystrelí 5 balistických rakiet, ktoré by mali zasiahnuť ostrov. Je otázne, či Kim iba napína svaly, alebo sa naozaj odhodlá k útoku. Ak by sa tak stalo je vysoko pravdepodobné, že protiraketové systémy Spojených štátov v Južnej Kórei a v Japonsku dokážu nepriateľské rakety zneškodniť ešte vo vzduchu. Následný odvetný útok by bol pre Severnú Kóreu minimálne devastačný.

Ak by sa však Američanom nepodarilo zneškodniť, všetky jadrové zbrane Kim Čong Una, je pravdepodobné, že ten by zaútočil na spojencov, na ktorých môže dostreliť. Čo je Južná Kórea alebo Japonsko. Preto je celý problém omnoho komplikovanejší a na vojenský útok, by mohli doplatiť hlavne spojenecké krajiny, ktoré by si "odskákali" odvetu.

Trhy však takéto napätie nemajú rady a preto vidíme, dočasný ústup do bezpečoia. Napriek tomu, ak by sa aj niečo zomlelo, americké akcie to neohrozí. Ekonomika by mala ostať bez poškodenia a to je kľúčové. Pravdepodobne by to bola blesková vojna, po ktorej by v Severnej Kórei neostal kameň na kameni. Investori by to však mali vnímať ako zľavu pre nákup nových akciových titulov.